На првата линија двата пилоти на Мерцедес

Пол-позиција за Ботас во Бахреин

Пилотите на Мерцедес, Валтери Ботас и Себастијан Фетел имаа одлична претпремиера во Бахреин и ќе стартуваат од првата линија на „Гран При Бахреин“ што ќе се одржи утре

објавено: 15 април 2017 - 19:14

Пилотите на Мерцедес, Валтери Ботас и Себастијан Фетел имаа одлична претпремиера во Бахреин и ќе стартуваат од првата линија на „Гран При Бахреин" што ќе се одржи утре.

Ботас беше најбрз и ќе ја има пол-позицијата, а зад него ќе стартува Луис Хамилтон, кој доцнеше за 0,052 стотинки зад пилотот на Мерцедес. Трет трката за пол-позицијата ја заврши Фетел.

Ова е првпат во 2017 година, двајцата пилоти на Мерцедес да стартуваат заедно од првиот ред.

Најново во Авто-мото