ШПАНЕЦОТ БИЛ „ПРЕГОЛЕМ ОПТИМИСТ“

Саинц доби казна од три места

Карлос Саинц Јуниор доби казна од три места за Руското ГП за судирот со возачот на Вилијамс, Ленс Строл во Бахреин

објавено: 16 април 2017 - 22:15

Двајцата возачи се обвинуваа за судирот во првата кривина во 13-тиот круг, кога возачот на Торо Росо, Саинц излезе од боксот и во кривината го удри возачот на Вилијамс и предизвика излегување на безбедносното возило.

Стјуардите оценија дека Саинц е виновен за „премногу оптимистички обид“  да го помине Строл, по што тој ќе биде казнет со три места за трката во Сочи, а исто така добива 2 казнени поени за вкупно 7 во последните 12 месеци

Најново во Авто-мото