Авто-мото

Хамилтон со нова пол-позиција во Франција

Бранителот на светската титула во Формула 1 дојде до најдобрата позиција пред...

ПО ДЕСЕТ ГОДИНИ ПАУЗА: Авто трка во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната Авто-трка во...

Доминација на Мерцедес на првите тестирања

На првиот слободен тренинг пред ГП на Франција, одлична форма покажаа возачите...

Убедлив триумф на Лоренцо во Херез, нов рекорд на „докторот“ Роси

Трката во Шпанија беше една од најдосадните во овосезонското издание на Мото ГП шампионатот, бидејќи Хорхе Лоренцо полесно и од очекувањата стигна до победата. Шпанецот до првата победа во сезоната стигна со време од 44...

Лоренцо постави рекорд и освои пол-позиција во Херез!

Возачот на Мовистар Јамаха, Хорхе Лоренцо на доминантен начин ја освои пол-позицијата пред трката на ГН на Шпанија која се вози во Херезс. Шпанецот до првата позиција стигна со рекорд на патеката, која ја мина со време...

Ден на кој плачат Ф1-фановите: пред 21 година загина големиот Аиртон Сена!

Веќе 21 година наназад, на секој 1 мај, најголемите вљубеници во формула еден-натпреварувањето пролеваат барем по една солза во чест на еден од најголемите асови на овој спорт, Бразилецот Аиртон Сена, кој на денешен ден во 1994 година трагично го загуби својот живот за време на трката за Големата награда на Сан Марино во Имола.

Новата сезона во Формула 1 ќе почне во април

За разлика од досегашните сезони во Формула 1 кои почнуваа во март, идната ќе стартува во април, а ќе заврши во ноември. Почетната трка повторно ќе се одржи во Австралија, но место како сега во март, ќе биде на 3 април...

Синот на Шумахер победи уште во дебито во Формула 4

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел, ја оствари првата победа уште на дебито во Формула 4. Во оваа категорија се возат три трки во период од еден викенд, а 16-годишниот возач воодушеви на сите три. Во саботата...

Мик победи на „Рели Аргентина" и триумфот му го посвети на Колин Мекре

Северноирскиот возач Крис Мик триумфираше на „Рели Аргентина" и стана првиот Британец со победа во ова натпреварување по пауза од 13 години. По саботното издание од трката, Мик имаше 38,6 секунди предност пред својот...

Фердинанд Пих замина, се отвора врата на проектот „Формула 1„

Претседателот на Фолксваген, Фердинад Пих поднесе оставка на позицијата во германската автомобилска компанија, и веднаш се отвора можноста за влез на концернот во Формула 1. Досегашното „не“, на Фолксваген во Формула 1...

Како се прави кацигата на Раиконен (ВИДЕО)

Авто трките се опасен спорт и често има излетувања, судари и несреќи, но, токму поради тој адреналин се сакаат трките. Во Ф1, брзините се многу големи, и мали нешта понекогаш ги штитат возачите од големи проблеми. Како...

Нова победа за Македонецот: Иџе го освои и Рехберг!

Најдобриот македонски автомобилист и европски шампион, Игор Стефановски – Иџе забележа нов успех во европскиот шампионат на ридски патеки откако заврши со најдобро време на патеката во Рехберг, Австрија. И покрај...

Каков татко таков син: Мик Шумахер денеска дебитира во Формула 4

Младиот 16-годишен син на седумкратниот Формула 1 шампион Михаел Шумахер, Мик денеска ќе го има своето деби во Формула 4. Младиот Шумахер ќе вози за Ван Амерсфурт тим во Ошерслебен, Германија. Во петочните квалификации...

Pages