Авто-мото

ОРГАНИЗАТОР НА ТРКАТА БЕШЕ МОТО КЛУБОТ ВАРДАР

Христиан Станковиќ по шести пат е шампион на Македонија (ФОТО)

СИГУРНО Е ГОРД НА СВОЈОТ СИН: Мик Шумахер е...

Мик Шумахер, син на седумкратниот освојувач на титулата светски шампион во...

Ендуро Тим Водно со успешен настап на полигонот...

Овој викенд на спортскиот полигон Стенковец во близина на Скопје се одржа...

Монтеѕемоло: Ферари може ќе се повлече од Ф1

Најгламурозниот тим во Формула 1, италијански Ферари најави можно напуштање на „октанскиот цирекус“, откако тоа во Лос Анѓелес првиот човек на „црното коњче“, Луика Ди Монтеѕемоло го најави тоа. Монтеѕемоло изјави дека...

МОТО ГП: Педроса конечно побрз од Маркез

Се случи и тоа. По шест освоени пол-позиции во Мото ГП шампионатот, Марк Маркез денеска беше победен во квалификациите за Големата награда на Каталонија. Најбрз беше неговиот тимски колега од Репсол Хонда, Дани Педроса...

Шумахер го напушти одделот за интензивна нега

Некогашниот Ф1 шампион, Михаел Шумахер го напушти одделот за интензивна нега во болницата во Гренобл. Како што тврди шпанскиот весник „Марка“, Шумахер го напуштил одделот за интензивна нега и моментално се наоѓа во...

Стефановски подготвен за трката во Полска

Македонскиот автомобилистички ас, Игор Стефановски – Иџе ја продолжува својата европска одисеја со шестата трка со која ќе се комплетира првиот дел од Европскиот шампионат на ридски патеки која викендов ќе се вози во...

Изненадување во Монтреал: Рикардо бил лекот за Мерцедес

Можно било и тоа, Мерцедес е поразен сезонава од Формула 1. Јунакот на трката за ГН на Канада е Даниел Рикардо, новиот возач на Ред бул, кој си ја чекаше својата шанса и ја грабна кога му се укажа. Младиот Австралиец го...

Њуи и Ред Бул потпишаа нов договор

Светскиот шампион Ред Бул потпиша нов повеќегодишен договор со Адријан Њуи и со тоа стави крај на големите шпекулации на медиумите, дека еден од главните шефови на Ф1-тимот ќе замине во некој од ривалските тимови....

Стефановски го скрши автомобилот, но стигна до второто место во Чешка

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе го освои второто место на трката во рамките на Европскиот шампионат, која се возеше во Штербер во Чешка и покрај вчерашниот голем пех, откако го скрши...

Ништо ново: Ожије победи, а Фолксваген останува неприкосновен сезонава

Французинот Себастиен Ожије победи на релито на Сардинија, обезбедувајќи ја 10. Победа по ред за Фолксваген во ВРЦ првенството, и негов четврти триумф сезонава, со што ја зголеми предноста во генералниот пласман на 33...

Латвала направи грешка, Ожије нов лидер

По проблемите со запаленото возило на Мико Хирвонен уште првиот ден, драмата продолжи и на следните четири брзински испити на релито Сардинија, односно неговиот втор натпреварувачки дел. Се возеа 156 км. а двете...

Квалификации за ГН на Канада: Розберг, Хамилтон, па сите останати

Формула 1 оваа сезона прерасна во трка помеѓу двајцата возачи на Мерцедес, Нико Розберг и Луис Хамилтон. Така и на денешните квалификации за утрешната Голема награда на Канада, возачите на германскиот тим беа класа за...

Pages