Авто-мото

По стапките на својот татко

Мик Шумахер се договори со Ферари!

ХАМИЛТОН: Би било дури и епски ако Ред Бул влезе...

Актуелниот шампион и првиот возач на Мерцедес посакува неговиот тим да има не...

Ал-Атијах и Бареда победници на првата етапа на...

Оваа година „Дакар" во целост ќе се вози во Перу, а според најавите...

Лауда повторно во болница

Легендата на Формула 1 Ники Лауда повторно е хоспитализиран поради компликации...

Надежите на Хирвонен „изгореа“ на Сардинија (ФОТО + ВИДЕО)

Релито Сардинија за Мико Хирвонен и неговиот совозач Јармо Лехтинен завршија предвреме, уште првиот ден откако неговото возило „фиеста ВРЦ“ се запали во моментите кога екипажот застана да смени гума на возилото. Засега...

Мерцедес се поправи на вториот тренинг и најави нова пол-позиција утре

Откако Фернандо Алонсо, шпанскиот возач во Ферари најави крај на доминацијата на Мерцедес на првиот тренинг, двоецот на германскиот Ф1-тим, Луис Хамилтон и Нико Розберг се поправија на втората сесија, па доминантно ја...

Алонсо најбрз на првиот тренинг: Шпанецот најави крај на доминацијата на Мерцедес

Поранешниот светски шампион во Формула 1, Шпанецот Фернандо Алонсо од Ферари најави денеска на првиот слободен тренинг за Големата награда на Канада дека ќе ја прекине доминацијата на Мерцедес, откако беше најбрз на...

Хамилтон и Розберг се смирија

Конфликтот помеѓу Луис Хамилтон и Нико Розберг, кој само ексалираше на трката во Монте Карлсо, сега е само минато. Барем така тврди Британецот од Мерцедес. Веќе извесен период евидентно беше дека релацијата Розберг-...

Алонсо: Не се пензионирам додека не освојам трета титула

Иако во јули ќе наполни 33 години двојниот шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо, не размислува на пензионирање. Напротив, вели сега повеќе од кога било му пораснал апетитот за трета титула, по оние во 2005 и 2006...

„Тензијата помеѓу Хамилтон и Розберг е нормална работа“

Шефот на Ф1-тимот на Мерцедес, Тото Волф изјави дека тензијата помеѓу клупските колеги Луис Хамилтон и Нико Розберг е нормална работа, затпа што и двајцата се борат за шампионскиот трофеј во оваа сезона. „Тензијата е...

Фетел: Патеката во Монтреал е една од најнезгодните

Актуелниот шампион во Ф1, Себастијан Фетел изјави дека ќе биде тешко да се вози трката за ГН на Канада. Трката на патеката Жил Вилнев во Монтреал ќе се вози на 8. јуни, а возачот на Ред Бул во Канада има само една...

Победа на Маркез и во Муџело

Шпанскиот возач Марк Маркез продолжи со доминацијата во МотоГП откако победи и на трката за ГН на Италија во Муџело. Иако стартуваше како првопласиран, Шпанецот за прв пат можеби оваа сезона имаше конкуренција. На...

„Летечки Италијанец“: Ианоне возеше мотоцикл со брзина од 350 км/ч

Возачот на Прамак рејсинг, Италијанецот Андреа Ианоне постави нов официјален светски рекорд постигнувајќи брзина од 349,6 км/ч со неговиот ФП3 на квалификациите за МотоГП класата за ГН на Италија. Овој рекорд Ианоне „го...

И во Муџело пол-позицијата за Маркес

Актуелниот шампион во Мото ГП и лидерот во генералниот пласман оваа сезона, Марк Маркес, продолжува да доминира. На асфалтот во Муџело Шпанецот ја оствари шестата пол-позиција оваа сезона, во шест трки или седма...

Pages