Авто-мото

По стапките на својот татко

Мик Шумахер се договори со Ферари!

ХАМИЛТОН: Би било дури и епски ако Ред Бул влезе...

Актуелниот шампион и првиот возач на Мерцедес посакува неговиот тим да има не...

Ал-Атијах и Бареда победници на првата етапа на...

Оваа година „Дакар" во целост ќе се вози во Перу, а според најавите...

Лауда повторно во болница

Легендата на Формула 1 Ники Лауда повторно е хоспитализиран поради компликации...

Розберг покажа дека е мајстор за Монте Карло

Втора година по ред Нико Розберг победи на трката низ улиците на Монте Карло, но сега триумфот значеше и водство во генералниот пласман. Германецот од Мецедес ја реализира пол-позицијата, остануваjќи на чело на „...

Жил Бјанки стартува претпоследен во Монако

Возачот на Марусија, Жил Бјанки ќе стартува од предпоследната позиција на трката за ГН на Монако. Иако тој квалификациите ги заврши на 19. место, поради менување на менувач комисијата на Ф1 го казни со одземање на...

Монако може да ги скара Хамилтон и Розберг

Во квалификациите за ГН Монте Карло, според очекувањата на првите места се најдоа болидите на Мерцедес. Но, за разлика од „шминката“ однадвор, внатре во тимот почнуваат да се разгоруваат страстите откако Розберг го...

Ништо ново во Монако: Возачите на Мерцедес ќе стартуваат од првиот ред

По сѐ изгледа ниту шестата трка во овогодинешниот Формула 1 шампионат нема да донесе ништо ново, барем доколку се суди според квалификациите. Имено, Мерцедес ја продолжи доминацијата откако во Монте Карло го окупираше...

Од Аиртон Сена па до Шумахер: Историските трки од Монако (ВИДЕО)

Низ улиците на Монте Карло се возеа дел од највозбудливите трки во историјата на Формула 1, а викендов се вози токму таму новата трка од Ф1 шампионатот. Утре, низ улиците на Монте Карло, ќе се вози трката за Големата...

Розберг останува во Мерцедес уште две години

Германскиот Ф1 возач кој ги брани боите на Мерцедес, Нико Розберг ќе вози за тимот уште две години. Розберг (28) кој победи на трката за ГН на Австралија која беше прва оваа сезона потпиша нов двегодишен договор со...

Драма во пит-стопот: Фетел за малку ќе го згазеше Раиконен (ВИДЕО)

Актуелниот светски првак Себастијан Фетел од Ред Бул за малку ќе го згазеше Финецот Кими Раиконен, кој ноншалантно стоеше во пит-стопот пред тргнувањето на Германецот на денешните први тренинзи во Монако. Да не беше...

Алонсо најбрз на вториот слободен тренинг

Шпанскиот Ф1 возач, Фернандо Алонсо забележа најдобар пласман на вториот слободен тренинг пред трката за ГН на Монако. Пилотот на Ферари на дожд патеката ја помина за време од 1:18,482 и заврши веднаш пред Луис Хамилтон...

Заубер со „поп“ кациги во Монако

Возачите на тимот на Заубер, Адријан Зутил и Естебан Гутиерез ќе имаат специјални кациги за претстојната Ф1 трка викендов во Монако. Тие ги нарекоа „поп“ кациги, а по трката ќе бидат продадени и целиот заработен приход...

Доминација на Мерцедес на првиот слободен тренинг во Монако

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон оствари најдобро време на првиот тренинг пред трката за ГН на Монако. Британскиот Ф1 возач патеката ја мина за време од 1:18,271 минути и за само 32 стотинки беше побрз од својот...

Pages