Авто-мото

Неславен прв тест на Алфа Ромео (ВИДЕО)

Ниту пет минути не го возеше Кими Рајконен својот нов болид пред истиот да...

18 автомобили учествуваа во жесток судир на...

За среќа, пилотите поминаа без посериозни повреди.

Првиот ден на Рикардо во Рено (ВИДЕО)

Рено се одлучи на интересен, шеговит начин да го претстави својот нов возач,...

И во Муџело пол-позицијата за Маркес

Актуелниот шампион во Мото ГП и лидерот во генералниот пласман оваа сезона, Марк Маркес, продолжува да доминира. На асфалтот во Муџело Шпанецот ја оствари шестата пол-позиција оваа сезона, во шест трки или седма...

Валентино Роси викендов влегува во историјата на МотоГП

Италијанскиот „доктор“ Валентино Роси по јубилеен 300-ти пат в недела ќе стартува на патеките во Мото шампионатот. Со стартот на патеката Мугело во Италија каде досега има девет победи (седум во МотоГП и по една во...

Хамилтон се смири со Розберг

Британскиот Ф1 возач Луис Хамилтон на својот Твитер профил соопшти дека се е во ред меѓу него и неговиот тимски колега, Нико Розберг. Иако „СкајСпорт“ по трката за ГН на Монако излезе со изјава на Хамилтон во која тој...

Ред Бул со нови мотори од наредната сезона

Австриската екипа во Формула 1, Ред Бул поради слабите резултати оваа сезона од наредната ќе има нови мотори. Како што пренесува „Мотоспорт“, прва опција се моторите на Волксваген кои ќе ги заменат сегашните кои се во...

Фетел седна во болид на Ферари

Светскиот првак во Формула 1, Себастијан Фетел седна во болид на Ферари и направи тест круг. Но, сето ова не е најаза за спектакуларен трансфер, туку Германецот седна да тестира болид од 1988 година. Фетел го возеше...

Тони Фернандез ќе го продава Катерхам

Сопственикот на Ф1 тимот Катерхам, Тони Фернандез се одлучил да го продаде тимот, а како главна причина за неговата одлука се наведуваат лошите резултати во последните неколку сезони. Возачите на Катерхам во двете...

Лауда: И јас го мразев Прост, но секое утро му се јавував

Само прашање на време е денот кога ќе дојде до целосен колапс на односите помеѓу Луис Хамилтон и Нико Росберг. По трката за ГН на Монако, се чини дека тој ден е сѐ поблиску. Британецот не може да се помири со фактот...

Мишлен за две години влегува во МотоГП

За две години во МотоГП карванот ќе има нов снабдувач на пневматици, француски Мишелн кој треба да го замени Бриџстон. Многу се зборуваше дека сегашните гуми на Бриџстон се неквалитетни, и имаше полемики дали ќе остане...

Американците конечно победија на Инди 500: Триумф на Рајан Хантер

По осум години пауза Американците беа победници на познатата трка Индијанаполис 500, откако Рајан Хантер стана првиот возач што после 2006 година триумфирал. И не само што ја прекина лошата серија на „домашните возачи...

Престигнувањето на Бјанки - најдобар потег досега во Ф1-шампионатот (ВИДЕО)

Возачот на Марусија, Жил Бјанки на трката за ГН на Монако го изведе можеби најубавиот потег во Ф1 во досегашниот дел од сезоната. Иако стартуваше од последниот ред поради менување на менувачот за време на квалификациите...

Pages