Авто-мото

Распоред на трки: Ф1 сезоната 2019 ќе започне во...

Сезоната ќе започне со Големата награда на Австралија во „Алберт Парк", а...

Раиконен во болидот на Заубер, за прв пат по 2001...

Кими Раиконен повторно се најде во кок-питот на Заубер по цели 17 години.

СИНОТ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ ШУМАХЕР: „Тато ми е идол,...

За прв пат Мик Шумахер отворено зборува за својот славен татко...

Хамилтон: Нашиот болид е предобар!

Британскиот Ф1 возач Луис Хамилтон дојде до третата победа оваа сезона откако заврши како првопласиран во трката за ГН на Кина. Црномурестиот пилот кој прикажа вистинска доминација на патеката, заврши како првопласиран...

Мерцедес доминираше и на трката во Кина

Британскиот пилот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја забележа третата последователна победа во овогодинешниот Ф1-шампионат откако триумфираше на трката за ГН на Кина. Црномурестиот пилот кој прикажа вистинска доминација на...

Хонда ќе соработува само со Мекларен по враќањето во Ф1

Хонда нема планови да снабдува други тимови во Ф1 освен оној на Мекларен, откако Јапонците ќе се вратат во Формула 1 следната сезона, потврдуваат од компанијата. „За 2015 година засега Мекларен е нашиот единствен клиент...

Мајсторско возење на Хамилтон по дожд

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја покажа возачката мајсторија на влажната патека во Шангај каде ја освои третата пол позиција сезонава на четири трки, остварувајќи најдобро време на квалификациите за ГН на Кина....

Алонсо и Хамилтон најбрзи на слободните тренинзи во Кина

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо и возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беа најбрзи на двата слободни тренинзи пред трката за ГН на Кина. На првиот тренинг, како првопласиран заврши Фернандо Алонсо кој патеката ја...

Ф1-возачите преговараат за платите, но демантираат штрајк!

Возачите во Формула 1 кои ги немаат добиено своите плати, демантираа дека се подготвуваат за штрајк, и заеднички се обидуваат да најдач начин тимовите што им се должници тоа да го сторат со заеднички договор. Пред...

Малдонадо: Казните го уништуваат тркањето во Ф1

Пастор Малдонадо се плаши дека Ф1 возачите може да станат претерано уплашени за да влезат во борба „гради в гради“ ако ФИА продолжи да дели казни за инцидентите во трките. Венецуелецот од Лотус мора да претрпи спуштање...

Лекарите виновни за лошата здравствена состојба на Шумахер

Лекарите во болницата во Гренобл се главни виновници за лошата здравствена состојба на Михаел Шумахер, тврдат германските медиуми. На 29. декември претходната година за време на скијање во Франција, Шумахер доживеа...

Разочараност во Ред Бул од одлуката на ФИА

Формула 1 тимот Ред Бул соопшти дека е разочаран од одлуката на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) во врска со случајот на Рикардо. ФИА ја одби жалбата на дисквалификацијата на Даниел Рикардо, но од Ред Бул...

Ред Бул остана со празни раце, одбиена жалбата за Рикардо

Судот за жалби на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) ја одби жалбата на Ред Бул, кој протестираше поради дисквалификацијата на својот возач Даниел Рикардо по првата трката од овосезонскиот шампионат во Ф1. Да...

Pages