Авто-мото

Распоред на трки: Ф1 сезоната 2019 ќе започне во...

Сезоната ќе започне со Големата награда на Австралија во „Алберт Парк", а...

Раиконен во болидот на Заубер, за прв пат по 2001...

Кими Раиконен повторно се најде во кок-питот на Заубер по цели 17 години.

СИНОТ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ ШУМАХЕР: „Тато ми е идол,...

За прв пат Мик Шумахер отворено зборува за својот славен татко...

Даниил Квајт собори рекорд на Фетел

Рускиот возач Даниил Квајт веќе на првата трка на која вози во Формула 1 собори рекорд на четирикратниот светски првак Себастијан Фетел. На трката во Австралија, Квајт стана најмладиот возач во историјата на Ф1 што...

Ред бул поднесе жалба за поништеното второ место на Рикардо

Австралискиот возач беше обвинет дека ја надминал границата од 100 литри гориво на час, а неговиот тим веднаш ги отфрли тие тврдења

Високите температури во Малезија - проблем за возачите во Ф1

Трката за Големата награда на Малезија, која ќе се одржи за десет дена, би можела на возачите да им направи сериозни проблеми поради високите температури и влажноста на воздухот, за разлика од трката во Австралија каде...

Валентино Роси отвори академија за млади „моторџии“

Шесткратниот светски шампион во Мото ГП, Валентино Роси отвори академија за млади таленти кои се потенцијални идни ѕвезди на овој спорт. Учесниците на ВР46 академијата ќе имаат пристап до приватната патеката на...

Шампионот нема да биде 100 проценти „фит“ за првата трка во Мото ГП

Скршеницата на ногата нема да заздрави целосно до почетокот на шампионатот, на 24 март во Катар

Исчезнатиот авион во Малезија нема да биде пречка за трката во Ф1

И покрај националната криза поради исчезнатиот авион, трката во Формула 1 за Големата награда на Малезија, сепак, ќе се одржи на 30-ти март, најавија денес организаторите. „Што и да се случува, трката во Формула 1 ќе се...

ФИА го поништи второто место на Рикиардо

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), го поништи второто место на возачот на Ред Бул, Даниел Рикиардо.Тој на трката за ГН на Австралија за прв пат во кариерата се искачи на подиумот откако заврши како...

Фетел разочаран: Мојот болид нема енергија

Светскиот шампион Себастијан Фетел го забележа најлошиот можен старт од новата сезона во Формула 1, поради тоа што по само пет извозени круга на трката во Мелбурн за ГН на Австралија, Германецот се откажа. Фетел во...

ГН Австралија: Рикардо под истрага, може да го загуби второто место

Вториот возач на Ред бул имал константно поголем доток на гориво од дозволеното, според најновите правила на ФИА

Јапонецот Кобајаши се врати во Ф1-циркусот и веднаш направи – голема глупост! (ВИДЕО)

Возачот на Катерхам уште на стартот од денешната трка во Мелбурн направи голем кикс откако беше виновник за сударот со Фелипе Маса уште на првиот свиок.

Pages