Автомобили

Новиот „Фиат 124 спајдер“ достапен за Европејците...

Новиот родстер на „Фиат" конечно ќе се појави во салоните во Европа, токму пред...

„Рено твинго ГТ“ - дијамант за уживање во...

Француски Рено повторно изненадува со оригиналните креации. Сега новото тркачко...

Пирели ќе ја нуди гумата П Зеро со 60 хомологации

Единаесеттиот член на P Zero семејството пневматици се одликува со извонредни...

Како да патувате со милениците на годишен одмор

Денешните семејства во најголем број случаи за домашни миленици имаа кучиња и мачки. Во споредба со папагали и риби, првите релативно е полесно да ги пренесеш, но постојат некои работи што треба да се направат, за да биде патувањето безбедно за вашите миленици и полесно за вас.

В.Британија е најдобро место за купување половно возило

Според последните извештаи Британците трошат просечно по 700 фунти на одржување на своите автомобили. Тоа значи дека тие секогаш се во добра форма, па затоа и се препорачува оттаму да си купите возила од „втора рака"....

Новите Ауди А5 и С5 купе се сѐ што сакате, и многу повеќе (ФОТО)

За обичното коло, Ауди А5 и С5 купе може да изгледаат многу познато и слично на претходните модели, но тие се навистина нови. Од есенва ќе може и да се купат

Форд екобуст е најдобриот мал мотор во светот

Во изборот за меѓународен мотор на годината, екобуст на Форд триумфираше во класата на мотори до 1,0 литар работна зафатнина. Ова е вкупно деветто признание за иновативниот турбо бензински мотор, што воедно петта година по ред е прогласен за најдобра во класата.

Рација во Сузуки поради лажирање на податоци за потрошувачка на гориво

Јапонското Министерство за сообраќај извршило упад во седиштетот на Сузуки, откако овој производител призна дека користел неадекватни методи за тестирање на потрошувачката на гориво кај повеќе милиони свои возила....

Норвешка ќе забрани продажба на дизел и бензин од 2025 година?

Сакајќи да го намалат загадувањето на околината од издувните гасови на автомобилите, од Норвешка стигнуваат вести дека планираат да ја забранат продажбата на бензин и дизел гориво од 2025 година.

Шкода планира враќање во Северна Америка?

Во канцеларијата за патентирање и заштита на регистерските марки на САД неодамна се појавија и барањата на Шкода за некои од имињата на возила што сега ги има во понудата. Според порталот Аутогајд, ова значи дека Шкода несака никој друг да може да ги користи тие имиња, или пак се подготвува за враќање во Северна Америка, и тоа по повеќе од 50 години откако беше продаван последниот модел.

Макпетрол почна да нуди и метан

Во продажба отсега на бензинските пумпи на Макпетрол ќе може да се најде и метан, односно „компримиран природен гас". Во моментов во Македонија има четири станици за полнење на метан, на Партизанска, во Влае, на автопатот во Куманово и во кругот на ЈСП, наменета за полнење на градските автобуси.

ФВ „поправиле“ само 50.000 возила во Европа од дизелгејт аферата

Со речиси 9 милиони возила кои се најдоа во центарот на вниманието со дизелгејт аферата на Фолксваген, нивното „поправање" оди потешко од очекувањата.Засега дилерите успеале да „оспособат" само 50.000 возила, се вели во...

Вистински кросовер: Пежо 3008 го предизвикува „нисан кашкаи“ (ФОТО)

Пежо го подигна велот од новиот модел, „пежо 3008" што сега е позициониран како вистински кросовер и ќе им биде ривал на моделите како што се „нисан кашкаи" и „сеат атека".

Pages