Автомобили

ИСТАКНУВА ПОРАНЕШНИОТ ШАМПИОН НА „ВИМБЛДОН“

Наредните пет Грен слема ги освојува Ѓоковиќ!

Шкода го промовираше возилото кое комбинира...

VISION X е првото возило со погон на сите тркала на Шкода без карданско вратило...

Нови Екто Спорт и Екто Плус бензини на Лукоил со...

Нови Екто Спорт и Екто Плус бензини со уште подобар квалитет, кои ќе ги...

Моќно изгледа пехарот на Иџе од Нирбургринг (Фото)

Игор Стефановски Иџе приреди неверојатен подвиг со победа на патеката во...

Џенезис планира најмалку четири нови модели до 2020

Неодамна Хјунда го промовираше премиум брендот Џенезис кој има агресивен план да се позиционира што подобро на пазарот, но ова е првпат да има и информации што се ќе биде ново понудено во таа нивна експанзија.

Два нови концепти на Волво како најава на серија 40

Волво ги претстави двете студии наречени Волво 40.1 концепт и Волво 40.2 концепт кои го најавуваат изгледот на новите возила од серијата 40, односно малиот кросовер ХЦ40 и новата генерација на хечбек В40.

Германците ги обвинуваат Фиат-Крајслер за можен "дизелгејт"

Германскиот министер за транспорт ја обвини италијанско-американската компанија за несоработување откако Фиат-Крајслер не се појави на состанок во врска со емисијата на штетни гасови од нивните дизелски автомобили.Во...

Тојота е највреден автомобилски бренд

Јапонска Тојота е на првото место според вредноста меѓу автомобилските компании на последното рангирање на списанието Форбс. Цената на Јапонците пораснала за 11 отсто, за само една година до 42,1 милијарда долари.

Алфа ромео тестира нов кросовер

Во Алфа ромео прават интензивни тестирања по патиштата на кросовер моделот чие име треба да биде „стелвио" а дебито е најавено за меѓународниот автосалон во Лос Анџелес во ноември.Нема многу информации за возилото. Во...

Хјундаи го зема шефот на дизајнерите на Бентли

Корејската компанија за автомобили објави дека успеала да го ангажира најуспешниот корејски дизајнер на луксузни и спортски автомобил, Санг Јуп Лии, кој беше шеф на дизајнерскиот оддел на Бентли од 2012 година.Од...

Во иднина само со мрдање на прст ќе се контролираат системите во возилото

Германската компанија Континентал која е специјализирана во производство на гуми, сопирачки, автомобилска безбедност, мотори и уште некои други работи поврзани со автомобилската и транспортна индустрија направи решение кое ќе треба да ја зголеми безбедноста во текот на патувањето со тоа што возачот нема да мора да ги трга рацете од управувачот за да смени некои од системите.

„Генерација Х“ - погон на сите тркала за целосно уживање

На патот низ 10-те европски земји каде БМВ организираше роудшоу беше и Македонија каде новинарите и потенцијалните купувачи можеа да се запознаат со возилата со xDrive погон на сите четири тркала.

„Голф во СУВ издание“: Тигуан сега е поголем, позрел и полуксузен

Новиот „фолксваген тигуан" е направен на платформа на „голф 7" но впечаток е дека оваа генерација е далеку понапредна од претходнкот. Новот „тигуан" треба да биде конкуренција на моделите од класата каде се „мазда ЦХ5", „тојота РАВ-4", „хонда ЦР-В", но секако ќе им помати и некои сметки на оние што досега лесно би се решиле за „ауди Кју3", „БМВ Х1„ или „мерцедес ГЛА".

„Стјуардеси“ ја претставија новата E-Class во Македонија

Автомобилот кој нуди делумно автономно возење, новата E-Class на Mercedes-Benz, по светската премиера во Детроит и европската во Женева, пристигна во Македонија. Мак Аутостар на сосема невообичен начин го претставува автомобилот на иднината, кој доколку го погледнете внатре, изгледа како првокласно уреден салон. За што поавтентично да се долови чувството на новата E-Class, салонот на Mercedes-Benz е преуреден во авионски луксузен VIP салон.

Pages