Автомобили

Моќно изгледа пехарот на Иџе од Нирбургринг (Фото)

Игор Стефановски Иџе приреди неверојатен подвиг со победа на патеката во...

Нисан навара: Пик-ап наменет за работа и за...

Наместо традиционалното објаснување и статичко промовирање на нов модел, од...

Новиот „Фиат 124 спајдер“ достапен за Европејците...

Новиот родстер на „Фиат" конечно ќе се појави во салоните во Европа, токму пред...

БМВ ја откри својата „Визија за наредните 100 години“ (ФОТО + ВИДЕО)

На точно сто години од денот кога BMW AG беше регистрирана во трговскиот регистар – BMW Group ги откри активностите за наредните сто години со премиерното претставување на својата „BMW ВИЗИЈА ЗА НАРЕДНИТЕ 100".

Опел планира нов голем СУВ пред крајот на оваа декада

Европскиот оддел на ЏМ, сака да ја прошири понудата на модели на Опел, и да ја замени веќе „застарената" Antara. Дел од новиот „Х" модел веќе дебитираше на саемот во Женева, со Mokka X субкомпактниот кросовер, а...

Пежо, Ситроен и ДС ја објавија вистинската потрошувачка на гориво

По избивањето на скандалот „Дизелгејт" многу автомобилски производители се обидуваат да фатат подобри позиции на пазарот, особено во однос на Фолксваген. Сите изнаоѓаат начини како да ја зголемат продажбата, а...

Концептуална гума за автономните возила на иднината (ВИДЕО)

На саемот во Женева, компанијата за производство на пневматици, Гудјер го претстави концептуалниот пневматик Eagle-360 наменет за автономните возила на иднината, со единствен топчест облик кој може да се врти за 360 степени. Пневматиците се поврзани со каросеријата преку магнетни полиња, слично како возовите на магнетните перници. Со тоа се обезбедува удобно возење и се намалува нивото на бучавоста.

Фолксваген СУВ концепт со отворен кров кој носи свежина во компактниот сегмент (ФОТО)

 На меѓународниот автомобилски саем во Женева, компанијата претстави возила насочени кон идната мобилноста, еден од нив е фасцинантниот T-Cross Breeze со отворен кров. Т-Cross Breeze концепт автомобилот го означува...

Нов суперавтомобил со 1.500 коњски сили што чини 2,6 милиони долари (ФОТО)

Иако мина само една декада откако Bugatti почна со производството на суперавтомобилот Veyron, познатиот бренд ја завршува таа ера и отвора ново поглавје. Наследникот го покажаа на саемот во Женева под името Chiron.Исто...

"Vision S" ги најавува идните СУВ модели на Skoda

Во последниве години, чешката компанија која е дел од Фолксваген концернот ја прошири и обнови својата моделска гама. Во моментов се засилува гамата со нови СУВ модели. Со Skoda Vision S, чешкиот автомобилски производител прикажува како ќе изгледа дизајнот на идните спортско-корисни возила на Skoda.

Волво со рекордна продажба и добивка

Групацијата „Волво карс" продаде рекордни 503.127 возила во 2015 година, што, за прв пат, се случува во нејзината 89-годишната историја на постоење на компанијата. Исто така, компанијата забележа и рекордна оперативна добивка од 707 милиони евра

Иднината на компактните СУВ возилата е - „eX Concept“

Mitsubishi Motors на 86-то издание на саемот за автомобили во Женева дебитира со концепт возилото MITSUBISHI eX Concept, кој за првпат се прикажува во Европа и ја претставува иднината на компактни SUV возила на Mitsubishi Motors со електричен погон и со автономија на движење од 400 км

Натрапник ја прекина прес конференцијата на Фолксваген во Женева (ВИДЕО)

Аферата „Дизелгејт" која го тресе Фолксваген последнава година се уште е актуелна, а на саемот во Женева на официјалната прес конференција несакан гостин на интересен начин го прекина говорот на првиот човек на...

Pages