РОМА СЕ СЕЛИ ОД „ОЛИМПИКО“

„БЕГСТВО ВО ИДНИНАТА": Комплекс вреден милијарда и пол евра! (ВИДЕО)

После Јувентус, Аталанта, Сасуоло и Удинезе, наскоро Рома ќе стане петтиот Калчо лигаш со сопствен стадион...

објавено: 6 декември 2017 - 22:00

По неколку одложувања, градската управа на Рим конечно дозволи градење на едне нов стадион во италијанската престолнина.

Проектот постои одамна, Инициран е од 2012 година, а изградбата на велелепниот и пред се футуристички комплекс сместен во римското предгради Тор Ди Вале, е инвестиција вредна 1.5 милијарди евра.
За монументалниот стадион со 52.500 места за седење. ќе бидат идзвоени 400.милиони евра, а за менаџерските, трговски и станбени центри дури 700.
За потсетување, своите мечеви како домаќин, Рома ги игра на култниот „Олимпико", но го дели заедно со градскиот ривал Лацио.

 

Најново во Другата страна на спортот