ГОЛЕМ ЧОВЕК И ХУМАНИСТ

ДЕФО Е ВИСТИНСКИ КРАЛ: Кралскиот орден му го посвети на малиот Бредли

Напаѓачот на Бурнмаут, Џермејн Деофо оваа недела го доби големото признанија во склоп на свеченостите поврзани со роденденот на британската кралица Елизабета Втора, откако беше примен во редот на британската империја (ОБЕ) поради своите заслуги во хуманитарните работи.

објавено: 11 јуни 2018 - 18:00

Откако ја доби информацијата за кралското одликување, 35.годишниот фудбалер истакна дека е многу горд, и дека ова признание го прима во знак на сеќавање на младиот, шестгодишен навивач на Сандерленд, Бредли Лоуери, кој минатата година премина после борбата со ракот.

Ова мало момче и навивач на „црните мачки' ги освои срцата на комплетната спортска јавност со своето држење и дружење со Џермејн Дефо во текот на најтешкиот стадиум на болеста. Реткиот облик на рак кој ги напаѓа нервните келии беше посилен, а не успеаа ниту исклучително тешките терапии, ниту различните методи на лечење.

"Емоциите ми се помешани, затоа што ова е најгордиот момент во мојот живот, но истовремено и сеќавање на нешто болно. Имам сјајни спомени со Бредли, но беше навистина тешко да го гледаш како толку пати, особено ако тоа е дете кое не разбира што се случува околу него, а вие морате да останете позитивни"- рече Дефо.

Сјајниот фудбалер вели дека ако може, веднаш би го променил минатото.

„Ова е за Бредли, и за оние кои ги сакаше. Се би сменил за тој да се врати во нашите животи. Заборавете ги наградите и головите. Важно е да се негуваат спомените" – напиша на Твитер, Дефо.

Дефо е исто така и основач на хуманиотарна организација, која ја покрена во 2010 година после ураганот на карипскиот остров Света Луција, од каде по потекло е неговиот дедо.

Најново во Другата страна на спортот