Други спортови

ОДБОЈКАРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СО НОВ ПРЕДВОДНИК

НОВ СЕЛЕКТОР: Никола Матијашевиќ ги превзема „спартанците“

Поп Ацев: Имам шанси да ја одбранам светската...

Македонскиот пливач настапи во Велс (Wales Swim at North Beach - Tenby) каде...

НХЛ остана без освојувачот на Стенли купот, Реј...

Особено ќе го паметат Блекхокс затоа што со своите одбрани во 2013 година, им...

МЕКИНРО: Крајот на Федерер е се поблиску, и тоа е...

Џон Мекинро оцени дека е навистина неверојатно што Роџер Федерер работи, но и...

Ивановски: Ми ја затворија вратата пред нос, како да трчам за Македонија, се е поважно од резултатот

Дарио Ивановски, најдобриот македонски атлетичар утрово се соочи со голем проблем. Вработените на Арената „Филип Втори“ не доволија да го одржи денешниот тренинг, револтиран од ваквото однесување тој се огласи на својот „Фејсбук“ профил.Иако на нашиот најголем стадион денеска ќе се одигра реванш мечот меѓу Шкупи и Ренџерс во Лига Европа, не би требало да биде проблем за Ивановски да го одржи тренингот, бидејќи тој секојдневно се подготвува на овој спортски објект. Тој минатиот месец на Медитеранските игри во Тарагона постави нов државен рекорд на 1.500 метри (1:47.13).

БЕКЕР: Новак би сакал да е како Рафа и Роџер

Некогашната тениска ѕвезда соработуваше со Србинот во период од 2014 до 2016 година кога „заеднички" освоија шест Грен слем титули.

ВАЈДА: Малку недостасуваше Новак да не игра на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ го освои својот четврти трофеј во Вимблдон, а 13 грен слем турнир во кариерата, а ако му се верува на неговиот долгогодишен соработник и тренер Марјан Вајда, лесно можело да се случи Србинот и воопшто да не се појави на терените на Ол Ингланд клубот во Лондон.

Ѓоковиќ официјално во Топ 10 после „Вимблдон“

Српскиот тенисер од денеска официјално е повторно во Топ 10 на АТП листата откако четврти пати во кариерата го освои „Вимблдон".

Ѓоковиќ: Чувството некој да вика тато, тато..Те сакам сине најмногу (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ го освои 13. Грен слем трофеј, откако во финалето на Вимблдон го совлада Андресон со 3-0 во сетови. 

Ѓоковиќ за малку задоцни да ја гледа Хрватска од почеток во финалето на СП

За Ноле ова е четврта титула на гренд слем турнирот во Англија

ВИЛАНДЕР: Зошто во фудбалот постојат пенали?

Некогашниот прв тенисер на светот, Матс Виландер, смета дека е непходно да се воведе тај-брејк во петиот сет од мечевите на Грен слем турнирите. За него тоа е „застрашувачки и не делува баш убаво".

Почина Драгутин Шурбек

Навистина тажна вест доби хрватскиот и виоoпшто спортот на просторите на поранешната држава. Премина Драгутин Шурбек, легендарен пинпонгар и поранешен светски и европски шампион во овој спорт.

Нејмар „дојде“ и на Вимблдон (ВИДЕО)

На Светското првенство во Русија најдобриот  бразилски фудбалер го привлекуваше вниманието со театралното одолговлекување односно глума после досудените слободни удари над нето, а нешто „слично“ е видено и на терените на Ол Ингланд клубот во Лондон...

АНДЕРСОН: Ова не е здраво, воведете тај-брејк на 12:12!

Финалистот на Вимблдон, Кевин Андерсон истакна дека нема претстава колку ќе биде подготвен за мечот за титулата после оној маратон во полуфиналето против Џон Изнер.Полуфиналниот дуел на двајцата тенисери-џинови траеше...

Pages