ПОПУШТИ СРЦЕТО НА УШТЕ ЕДЕН СПОРТИСТ

Младиот велосипедист што падна на сред трка, почина во болница (Видео)

Тажни вести стигнаа од болницата во Лил. Белгиецот Мичел Гулаерс почина на само 23 години

објавено: 9 април 2018 - 10:00

Продолжуваат ненадејните смртни случаи на спортисти ширум светот. Откако починаа неколку фудбалери, потоа кошаркар во САД, синоќа лоши вести дојдоа и од велосипедистичката трка Париз-Рабикс. Младиот 23-годишен белгиски велосипедиста Мичел Гулаерс почина во болница, каде беше донесен откако падна на сред трка. 

„Со неизмерна жал соопштуваме дека нашиот возач Мичел Гулаерс во 22:40 часот почина во болницата во Лил, во присуство на неговите најсакани“, стои во соопштението на неговиот тим Веранда Вилемс-Крелан.

Гулаерс падна на 110 километри од трката долга 257 километри. Лекарите го пронајдоа во несвест и веднаш му дадоа помош. Трката продолжи, а на крајот победи Питер Саган. 

 

Најново во Други спортови