УФЦ: СЕ ОЧЕКУВААТ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД НИВНИТЕ ИСТРАГИ

Невада ги суспендираше Хабиб Нурмагомедов и Конор Мекгрегор! (ФОТО+ВИДЕО)

Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов ќе бидат привремено суспендирани на 15 октомври, според извршниот директор на Спортската комисија на Невада, Боб Бенет.

објавено: 12 октомври 2018 - 08:00

Двајцата добија писма од извршните власти и информирани се дека 10 дена ќе бидат суспендирани, а суспензијата ќе стапи во сила за три дена.

Расправата ќе се одржи на 24-ти октомври кога претседателите и комесарите на Спортската комисија на Невада ќе гласаат за тоа дали Мекгрегор и Нурмагомедов ќе бидат суспендирани на неопределено време до очекување на резултатите од нивните истраги.

На УФЦ 229 настанот минатата сабота во Лас Вегас каде што Нурмагомедов го победи Мекгрегор со „гушење" во четвртата рунда, рускиот борец го прескокна кафезот, по што го нападна тренинг партнерот на Мекгрегор, Дилон Данис. Веднаш реагираше и Ирецот кој исто така упати удар кон еден од членовите на тимот на Нурмагомедов.

Нурмагомедов, најверојатно, ќе добие санкција поради започнување на тепачка веднаш после борбата. Извори велат дека веројатно и Мекгрегор ќе добие и санкција за прескокнување на кафезот.

Во меѓувреме, Нурмагомедов претходно истакна дека ќе се повлече од UFC ако еден од неговите браќа е казнет за неговата улога во последиците од победата на Русија над Мекгрегор.

Дана Вајт рече дека би може да го отпушти Зубаир Тухугов од УФЦ откако бил вмешан во тепачка со Мекгрегор на крајот од борбата. Нурмагомедов, исто така, нападна еден од тренерите на Мекгрегор по борбата.

На „Инстаграм" во четвртокот пред објавувањето на неговото суспендирање, Нурмагомедов го посочи нападот на Мекгрегор на автобус со борци на УФЦ претходно оваа година.

Најново во Други спортови