Голем успех за Словенија

Илка Штухец златна во спуст на СП

Словенката Илка Штухец ја потврди одличната форма и со прекрасна трка во Сент Мориц го освои златниот медал во спуст. Среброто е за Стефани Вение од Австрија, а на подиумот имаше место и за Линѕи Вон

објавено: 12 февруари 2017 - 12:46

Словенката Илка Штухец ја потврди одличната форма и со прекрасна трка во Сент Мориц го освои златниот медал во спуст. Среброто е за Стефани Вение од Австрија, а на подиумот имаше место и за Линѕи Вон.

Штухец беше побрза од Вение за 40 стотинки од Вение и го освои првиот медал на Светските превенства. Трагичар повторно беше Италијанката Софиа Гоџија, која имаше шанса за златен медал, но направио неколку грешки во финишот и остана без одличје.

Најново во Други спортови