„БРОЈОТ ЕДЕН“ ПОЧНА ОДЛИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА

Надал е подготвен да оди до крај во Мелбурн!

Најдобриот тенисер на светот загуби само три гема во првото коло на Австралискиот опен и лесно го совлада Виктор Естреља од Доминиканската република.

објавено: 15 јануари 2018 - 12:55

Рафаел Надал го одигра првиот официјален меч во 2018 година, и веднаш покажа дека е подготвен да се впушти во трка за пехарот на отвореното првенство на Австралија.

На првото појавување во Мелбурн, шпанскиот тенисер му „даде" само три гема на Виктор Естреља од Доминиканската Република (6-1, 6-1, 6-1).
Најголеми амбиции покажа и домашниот тенисер Ник Киргиос, кој лесно, без многу напори го елиминира Родриго Дитра да Силва (6-1, 6-2, 6-4).

ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА - МАШКИ – СИНГЛ
РЕЗУЛТАТИ - ПРВО КОЛО

Долгополов – Хајдер Маурер 3:0 (7:6, 6:3, 6:4)

Р. Харисон – Села 3:2 (6:3, 5:7, 3:6, 7:5, 6:2)

Карењо Буста – Кублер 3:1 (7:5, 4:6, 7:5, 6:1)

Куевас - Јужњи 3:0 (7:6, 6:3, 7:5)

Истомин – Ербер 3:1 (6:2, 6:1, 5:7, 7:6)

Милер – Делбонис 3:0 (7:5, 6:4, 6:3)

Сепи – Муте 3:1 (3:6, 6:4, 6:2, 6:2)

Шаповалов - Циципас 3:0 (6:1, 6:3, 7:6)

Нишиока - Колшрајбер 3:2 (6:3, 2:6, 6:0, 1:6, 6:2)

Димитров - Новак 3:0 (6:3, 6:1, 6:1)

Троицки - Болт 3:2 (6:7, 4:6, 6:2, 6:3, 6:4)

Рубљев - Ферер 3:2 (7:5, 6:7, 6:2, 6:7, 6:2)

Ебден - Изнер 3:1 (6:4, 3:6, 6:3, 6:3)

Едмунд - Андерсон 3:2 (6:7, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4)

Симон - Чопил 3:0 (7:5, 6:4, 6:3)

Čилиć - ПоспиАшил 3:1 (6:2, 6:2, 4:6, 7:6)

Шварцман - Лајовиќ 3:2 (2:6, 6:3, 5:7, 6:4, 11:9)

Џумхур - Лоренци 3:2 (3:6, 2:6, 7:6, 6:2, 6:4)

Карловиќ - Џере 3:0 (7:6, 6:3, 7:6)

Мекдоналд - Јеемр 3:1 (6:4, 6:3, 4:6, 6:1)

Сугита - Сок 3:1 (6:1, 7:6, 5:7, 6:3)

Басилашвили - Мелцер 3:1 (6:3, 6:4, 2:6, 6:3)

Багдатис - Бамбри 3:0 (7:6, 6:4, 6:3)

Најново во Други спортови