Долго се бореше со ракот и за жал ја загуби битката

Трагедија, почина Јана Новотна

Поранешната шампионка на Вимблдон од 1998 година, Јана Новотна, почина на 49-годишна возраст. Чешката тенисерка долго се бореше со рак, и на крајот, ја загуби битката

објавено: 20 ноември 2017 - 12:00

Поранешната шампионка на Вимблдон од 1998 година, Јана Новотна, почина на 49-годишна возраст. Чешката тенисерка долго се бореше со рак, и на крајот, ја загуби битката.

Новотна беше една од најдобрите светски тенисерки во последната деценија од минатиот век и освои вкупно 24 титули. Највредната е од Вимблдон пред 19 години.

„Јана беше инспирација за цела генерација тенисерки, а нејзиното однесување и на и надвор од теренот беше пример за сите. Нејзината ѕвезда вечно ќе сјае во историјата на тенисот. Сочуствуваме со загубата и нашите мисли се со семејството на Јана", вели извршниот директор на ВТА, Стив Симон.

Најново во Други спортови