Други спортови

19 ГОДИНИ ОД ПРВИОТ МЕЃУСЕБЕН ДУЕЛ

За Венус рано е да се сонува за финале со Серена

Биатлонската унија ги „ослободи“ Русите

Интернационалната биатлонска унија (ИБУ) им дозволи на 22 биатлонци да...

Штох со четврта победа во низа!

Двократниот олимписки шампион Камил Штох е апсолутно непобедлив откако првпат...

Ѓоковиќ, сепак, ќе игра во Дејвис купот

Раната елиминација на Новак Ѓоковиќ од Австралискиот опен придонесе тој да се...

Мареј налета на минско поле во Мелбурн, Шкотот против себе ги има Федерер, Бердих, Нишикори, Иснер...

Енди Мареј има сериозни противници на Австралија опен, во обидот да го надмине проклетството и за првпат да ја освои круната во Мелбурн

Ништо од македонското дерби, Фогеле последна пречка за Лина во Мелбурн

Стефани Фогеле ќе биде последната пречка во квалификациите за настап на Австралија опен за нашата тенисерка Лина Ѓорческа

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Гази Лина, газат и навивачите во Мелбурн

„Ја бодриме Лина и се надеваме дека ќе ја помине и сладната противничка, за да заигра на главниот дел од турнирот во Мелбурн“, ни изјави Давор Трифунов, кој живее во Австралија и во живо ги следи настапите на нашата тенисерка

Ќе има ли македонско дерби во Мелбурн? Прилепчанката Садиковиќ можен противник на Ѓорческа

Лина Ѓорческа ефектно ја прегази Унгарката Далма Галфи на двапати со 6:1 и ја чека противничката за последниот квалификацикски филтер пред настапот на Австралија опен. Можна противничка е Амра Садиковиќ, 27-годишната тенисерка која е родена во Прилеп, а игра за Швајцарија

Лина гази фино, падна и јуниорската шампионка од САД опен

Лина Ѓорческа гази сигурно и веќе се пласираше во третото квалификациско коло на гренд-слем турнирот во Мелбурн, откако ја елиминира  Далма Галфи со убедлива победа од 6:1, 6:1

Со 4 титули во Мелбурн, Федерер дочека да биде 17. носител на Австралија опен

Нема попуст на Австралија опен ниту за најголемиот на сите времиња, Роџер Федерер, тенисер кој ќе б иде дури 17. носител на новото издание на првиот гренд-слем турнир во сезоната

На „жртвата“ на Лина и се смее цел свет (Видео)

Американката Саша Викери пред неколку дена намерно го предаде својот меч, за да може да игра на Австралија, но Ѓорческа и го расипа планот

„Спартанците“ на мегдан со Албанија и Шведска

Во четврото наше учество во Евролигата, опоненти во групата А ќе ни бидат Албанија и Шведска. Потребно ќе биде пласман на едно од првите две места за влез на фајнл-фор турнирот

„Фалангата“ слави во Мелбурн (ФОТО)

Лина Ѓорческа ја оствари својата прва Гренд-слем победа во кариерата. Нашата тенисерка утринава ја победи Американката Саша Викери со 2:1 во сетови и со тоа обезбеди пласман во второто коло од квалификациите за Австралискиот Опен.Очекувано, нашиот рекет имаше голема поддршка од Македонците во Австралија. Во текот на мечот, но и по завршувањето, се слушаше скандирање, „Македонија, Македонија“

Супер-Лина (ФОТО-ВЕСТ)

Лина Ѓорческа се пласираше во второто квалификациско коло на Австралија Опен и стана првата македонска тенисерка која остварила победа на еден Гренд слем турнир. Лина ја совлада Американката Саша Викери со 2:1 во сетови и во следното коло ќе игра против Далма Галфи од Унгарија.

Pages