Други спортови

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА НАЈГОЛЕМАТА СЕНЗАЦИЈА НА ВИМБЛДОН

Почина тенисерот кој го уништи Бекер

Шоу на Болт и чирлидерките во Монте Карло (ФОТО+...

Јусеин Болт ја истрча последната трка во својата кариера. Заостануваше, типично...

Ѓоковиќ после цела деценија испаѓа од Топ 4

Новак повеќе од една деценија беше меѓу најдобрите четири тенисери во светот, а...

Јотовски на два чекора од нова титула

Томислав Јотовски се пласираше во полуфиналето на третиот фјучрс турнир во...

Болт ќе трча на Копакабана

Олимпискиот шампион и светскиот рекорден во спринт, Јамајканецот Јусеин Болт ќе трча на славната плажа Копакабана во Рио де Женеиро на 17 август. Осумкратниот светски шампион на 100 метри веќе трчаше на Копакабана, во...

„Алкалоид“ најдобар на екипното шаховско првенство на Македонија

Со убедлива победа шаховскиот клуб „Алкалоид“ и годинава ја освои шампионската титула во рамки на екипниот шампионат. Со освоени максимални 10 бодови во пет мечеви, шахистите на „Алкалоид“ ја потврдија својата...

Македонските тенисери напредуваа на АТП-листата

Македонските тенисери забележаа позитивно движење на денешната, најнова АТП-листа. Димитар Грабул скокна 48 места со новите 10 бода на своето конто и со тоа направи мала компензација за падот од 79 позиции минатата...

Наковска-Бикова со бронза од СП и со норма за Параолимпијадата во Рио 2016

Aктуелнaта параолимпискa шампионка од Лондон 2012 и светска рекордерка, Оливера Наковска-Бикова, го освои бронзениот медал во дисциплината воздушен пиштол - 10 метри (П2) на Светското првенство во стрелаштво за инвалиди...

Пливачот Блажевски исполни норма за СП во Казан 2015

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски успешно го „затвори“ настапот на пливачката серија „Спидо чемпс“, во Гринсборо, САД. Тој на патеката 400 метри мешано стаса до втората позиција во финалната трка со резултат...

Американците „лапнаа“ милион долари со триумфот во Светската лига

Репрезентацијата на САД е нов шампион во одбојкарската Светска лига. На завршниот турнир во Фиренца, Американците беа поуспешни од Бразил во финалето со 3-1(31-29, 21-25, 25-20, 25-23), правејќи со тоа изненадување...

Најдобриот ракометар меѓу хокеарите и најдобриот хокеар меѓу ракометарите!

Прво почнал со ракомет, но е и стрелец на првиот гол во историјата македонската репрезентација во инлајн-хокеј. Брани за ракометнот клуб Тинекс Пролет, а во истовреме игра и како напаѓач за македонската хокеарска репрезентација.

Мајка ја освои 14. етапа, Нибали поблиску до жолтата маичка

Полјакот Рафал Мајка од Тинкоф-Саксо е победник на 14. етапа од Тур де Франс, долга 177 километри, од Гренобл до Рисул. Тој беше еден од четворицата „бегалци“ и единствен кој докрај успеа да му побегна на Винченцо...

Ѓоковиќ даде 2,5 милиони евра на свадба, а за меден месец ќе потроши „дури“ 600 евра!

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ и неговата нова сопруга Јелена, својот меден месец ќе го минат во малото туристичко место Полихроно во соседна Грција и тоа откако уплатил петдневен ангажман со...

Јотовски надигран од првиот носител во Белград

Настапите на Томислав Јотовски на фјучрс-турнирот во Белград завршија во четврт-финалето, со поразот од првиот носител Ласло Ѓере. Младиот Србин победи со 6-4, 4-6, 6-2 и покажа дека е голем потенцијал со своите 19...

Pages