Други спортови

ВО МЕЧ ЗА ОДБРАНА ИЛИ ОСВОЈУВАЊЕ НА ТИТУЛА

Најбрзиот нокаут во историјата (Видео)

Трагедија, почина Јана Новотна

Поранешната шампионка на Вимблдон од 1998 година, Јана Новотна, почина на 49-...

Дебитантско финале во Лондон - Димитров против...

Григор Димитров ќе го предизвика Давид Гофан во финален меч на двајца дебитанти...

МОК со нова обука на тренери - веслање

Игор Скепаровски, Климент Наумов и Марјан Николовски  учествуваат на...

Ѓоковиќ со лесен триумф над Раониќ ја одбрани титулата во Париз

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја забележа својата 600-та победа во кариерата и ја одбрани титулата на мастерсот во Париз. Популарниот Ноле во финалето славеше со 2-0 (6-2, 6-4) над Милош Раониќ и најави...

Стефановски номиниран за годишната награда на пливачките маратонци

Македонскиот маратонец Томи Стефановски е номиниран за годишната награда на Светската асоцијација на маратони на отворени води, т.н. „Човек на годината“. Тој со Евгениј Поп-Ацев го подели второто место во Гран-при...

Французите најголем адут против Швајцарија гледаат во земјената подлога

И покрај лошите резултати на АТП-мастерсот во Париз, капитенот на тенискиот тим на Франција Арно Клеман, се одлучи за постојаните репрезентативци спроти финалето на Дејвис Купот против Швајцарија, што од 21 до 23...

Македонската пливачка Вера Блажевска во САД граби кон НЦАА-норма

Македонската пливачка Вера Блажевска оствари двојна победа во „дресот“ на својот универзитет Вилијам Патерсон во САД како членка на Вејн од Њу Џерси. Завчера, токму во Вејн, Блажевска исплива 200 јарди (1 јард - 0,914...

Светскиот рекордер го поттикна и третиот македонски рекорд на Чепишевски

Горазд Чепишевски (ПК Вардар), по третпат собори апсолутен рекорд на Македонија на Големата награда на Србија „Куп на Зрењанин“, што се плива во 25-метарски базен. Откако претходно двапати го уриваше најдобриот резултат...

Слатка одмазда од Ѓоковиќ до Нишикори за финале во Париз

Тенисерот кој неодамна го елиминираше во полуфиналето на УС Опен Нова Ѓоковиќ, вечерва во полуфиналето во Париз не успеа ниту да му се закани на најдобриот светски тенисер. Новак му се „одмазди“ со убедлива победа и...

Раониќ подобар од Бердих за 13-то АТП финале во кариерата

Канадскиот тенисер Милош Раониќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Париз, со триумфот над Томаш Бердих од Чешка во три сета. Раониќ до триумфот над Бердих стигна со 6-3, 3-6 и 7-5 по нешто повеќе од два часа игра...

Тајсон ја открива црната страна од детството - сексуално злоупотребуван на сред улица! (ВИДЕО)

Во радио емисијата за американската радио станица „Сириус Икс Ем“, Тајсон изјави дека непознат стар човек, без никакви причини го нападнал низ улиците во Бруклин и сексуално го злоупотебил. Мајк тогаш имал само седум...

Ѓоковиќ лесно го надигра Мареј за полуфинале во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ го продолжи јуришот кон новата титула на Мастерсот во Париз. Ѓоковиќ рутинирано се пласираше во полуфиналето бидејќи во четвртфиналето без проблеми го совлада Шкотланѓанецот...

Милош Раониќ го елиминира Федерер од турнирот во Париз!

Канаѓанецот со црногорско потекло, Милош Раониќ го совлада Роџер Федерер во четвртфиналето на Мастерсот во Париз и така го забележа својот прв триумф над легендарниот тенисер. Седмиот меѓусебен дуел помеѓу овие двајца...

Pages