Други спортови

АНГЛИЧАНЕЦОТ НАЈДОБАР ВО „ЛЕТОВИТЕ“ КАЈ МОСТАР

Хант конечно го освои „стариот мост“ (ВИДЕО)

Тенис без линиски судии во Милано!

Линиските тениски судии ќе бидат заменети со технологијата „Соколовото око" на...

Џиро во 2018 почнува со три етапи во Израел!

Израел ќе биде домаќин на првите три етапи на Џиро Д'Италија следната година,...

Ѓорческа „скокна„ за едно место, сега е на 212....

Лина Ѓорческа напредуваше за едно место на светската ранг-листа и е блиску да...

Монфис прво се изнервира, а потоа го елиминира Димитров (ВИДЕО)

Најатрактивниот тенисер на АТП-турнеата, Гаел Монфис, почна да се прославува и со резултатите, покрај ексцентричните моменти во неговата игра. Вечерва го совлада Григор Димитров со 7-5, 7-6 (6), 7-5 и вторпат во својата...

Шуаи Пенг неуморна: Ја „парчоса“ тинејџерката Бенчиќ и се пласира во полуфинале

Кинеската Шуаи Пенг стана само третата тенисерка од својата земја, која се пласирала во полуфинале на еден грен-слем турнир. Таа самата направи големо изненадување совладувајќи ја Агњешка Радвањска уште во второто коло...

Болт: Не гледам некој способен да ги собори моите рекорди

Јусеин Болт, без дискусија, е најголемиот спринтер што некогаш стапнал на тартанот и веројатно, тоа му дава за право нескромно да зборува за својот квалитет. Тој моментно се наоѓа во Индија, како промотивно лице на нова...

Борачите подготвени за СП: Тројца пулени за висок пласман во Узбекистан

Тројца борачи ќе ја претставуваат Македонија на Светското првенство во слободен стил, што од 8 до 14 септември ќе се одржи во Ташкент, Узбекистан. Дејан Митров, Бобан Данов и Јасин Реџалари денеска имаа прием во...

Четврт-финале со вкус на пехар: Мареј и Ѓоковиќ во борба за топ-4

Финалистите од УС-опен 2012, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј ќе се соочат во првото четврт-финале од овогодишното издание. За Србинот не беше ништо чудно и неизвесно затоа што беше голем фаворит против Филип Колшрајбер....

Влодарчик ги поместува границите: Нов светски рекорд во фрлање кладиво

Полјачката Анита Влодарчик го врати во своја сопственост светскиот рекорд во фрлање кладиво. На митингот во Берлин, синоќа, таа дофрли до 79 метри и 58 сантиметри и на жалење на домашната публика, ја детронизира...

Ниту Јелена Јанковиќ не ја запре тинејџерската сензација Белинда Бенчиќ

Нема дилеми дека во следната деценија фактор во женскиот тенис ќе виде Белинда Бенчиќ, 17-годишна швајцарка, која по стапките на славните претходнички уште сега бележи маркантни победи. Нова „жртва“ на тинејџерката беше...

Дождот во Њујорк го освести Федерер за убедлив пласман во осминафинале

Роџер Федерер си резервира место во осминафиналето на УС-опен, но за тоа му требаше победа со пресврт (4-6, 6-1, 6-1, 6-1) против 42. тенисер на светот, Марсел Гранојерс Пујол. Мечот траеше два часа и пет минути во...

Вознијацки ја преброди Шарапова и продолжи во четврт-финале

Каролине Вознијацки покажа зошто до пред четири години уживаше водство на ВТА-листата цели 67 недели. Данката со полски корени вечерва ја победи Марија Шарапова во маратонски меч со 6-4, 2-6, 6-2 (два часа и 37 минути...

САД-Опен продолжува без четвртиот носител Давид Ферер

Францускиот тенисер Жил Симон направи големо изненадување денеска на четвртиот гренслем-турнир САД-опен, откако го победи четвртиот носител Давид Ферер. Симон во четири сета со 6-3, 3-6, 6-1, 6-3 го надигра Ферер и го...

Pages