Други спортови

МЛАДИОТ ХРВАТ НЕ ГО ИЗДРЖА ПСИХОЛОШКИОТ ПРИТИСОК

Чориќ загуби „добиен меч", Федерер е во финалето!

ПОЧЕТОК НА ПРВЕНСТВОТО: Првиот боксерски спектакл...

Утре спортската сала „Младост" ќе ги вгости најдобрите боксери во Македонија,...

Томи Хас се прости од тениските терени (Видео)

Томи Хас е директор на тенискиот турнир во Индијан Велс, кој е во тек, а ја...

Федерер ги гази помладите и си ги подобрува...

Роџер Федерер е неверојатен и во 36. година од животот игра блескаво и е ги...

Шестмесечна суспензија за Мајкл Фелпс

Американската пливачка федерација му додели шестмесечна суспензија на Мајкл Фелпс поради апсењето од страна на полицијата во Балтимор како вози во пијана состојба. Поради суспензијата тој нема да може да плива до март,...

Каде „исчезна“ Чилиќ по титулата на УС Опен?

Многумина очекуваа дека одличните настапи и титулата од УС Опен ќе бидат само почеток на понатамошниот подем на хрватскиот тенисери, но по Њујорк, Чилиќ едноставно не личи на тој играч. Иако неговиот тренер Горан...

Јовановски избори норма за Светскиот куп во 2015

Најдобриот македонски параглајдерист Мартин Јованоски на последната трка од Светскиот куп 2014 во Турција заврши на третото место и се избори за норма која ќе му донесе учество во ова натпреварување и наредната година....

Ѓорческа ги пробива границите: Скок во првите 400 на светот!

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, продолжи да ги надминува своите можности и постави нов личен рекорд на светската ранкинг-листа. По титулата во Варна, 20-годишната тетовка се качи на 393. позиција на ВТА-...

Ѓоковиќ на брутално-лесен начин стигна до титулата во Пекинг!

Новак Ѓоковиќ му одржа уште една лекција на Томаш Бердих по тенис и во финалето на АТП турнирот во Пекинг за само еден час и шест минути славеше со сурови 2-0, по сетови 6-0, 6-2. Дали некогаш воопшто сте сретнале ваков...

Шарапова на тронот во Пекинг: Од утре повторно e втора на светот

Марија Шарапова ја совлада Пета Квитова со 6-4, 2-6, 6-3 во финалето и го крена шампионскиот пехар на ВТА-турнирот во Пекинг. Ова е четврта титула во 2014 за четвртата тенисерка на светот, која од утре ќе се врати на...

Нишикори е „газда“ во Токио: Седма титула во кариерата

Финалистот од поселдниот УС-опен, Кеи Нишикори, го освои АТП-турнирот во Токио, совладувајќи го во финалето Милош Раониќ во три сета, со 7-6, 4-6, 6-4. Беше тоа судир на два комплетно различни стила. Раониќ се потпираше...

Ѓоковиќ со максимални 23 победи во Пекинг и сѐ уште одбројува

Новак Ѓоковиќ ќе игра во своето петто финале во Пекинг откако денеска во два сета со 6-3 и 6-4 го совлада Енди Мареј. Србинот го задржа максималниот ефект на турнирот и ја забележа својата 23-та победа на исто толку...

Клижан: Победив голема тениска легенда!

Словачкиот тенисер Мартин Клижан со 6-7, 6-4, 6-3 во Пекинг ог порази Рафаел Надал и изјави дека ова е најсреќна и најдобра ноќ во неговата кариера и дека сега се чувствува способен да победи секого. „Ја одиграв...

Надал елиминиран во Пекинг: Клижан го одигра мечот на кариерата

Рафаел Надал го заврши својот настап на мастерсот во Пекинг, поразен од Мартин Клижан со 6-7, 6-4, 6-3. Словакот се израдува на пласман во полуфиналето сосема заслужено, зашто дури двапати успеа да се врати од негатива...

Pages