Други спортови

НАЈДОБРАТА МОЖЕ ДА Е И МАЈКА И ТЕНИСЕРКА

Вознијацки: Серена ќе се врати силно

Бекер: Новак и Енди сигурно ги гледаа Федерер и...

Многу тениски „фаци" го коментираа Лејвер купот во Прага овој викенд, и многу...

Симона Заборска - најдобра на Премиер лигата во...

Симона Заборска (-55 кг) од Макпетрол покажа најмногу од нашите натпреварувачи...

Докиќ во борба со килограмите!

Поранешната тенисерка Јелена Докиќ во интервју за австралискиот весник „Дејли...

Ѓорѓиев: Нема друго, мора да ја победиме Летонија!

Македонската репрезентација ги загуби шансите за едно од првите две места, но и покрај тоа ќе игра за победа, денеска против Летонците, утре со Словенија и в недела против Полска.

Тениско „ел класико“ само во финале

Шпанскиот рекет број еден, Рафаел Надал на турнирот Ролан Гарос во Франција ќе може да игра против големите конкуренти Роџер Феререр и Новак Ѓоковиќ само во финалето. За Надал, но и Федерер ждрепката е повеќе од...

Најмладите одбојкарски репрезентации заминаа на „Детски фестивал“ во Истанбул

Во период кога е актуелна машката одбојкарска репрезентација, овој спорт се популаризира и кај најмладите. Одбојкарската федерација на Македонија денеска  ги испрати нашите најмлади репрезентации на „Балкански детски...

Кајмакоски единствен Македонец на ултимејт фајт-турнирот во Задар

По успешната организација на ФФЦ турнирите во Осијек и Љубљана, една од најдобрите боречки организации, Фајнл Фајт полусезоната ќе ја заврши со турнир во Задар каде на 6. јуни во салата Вишњиќ ќе се организира ФФЦ13,...

„Канаѓаните“ не заминуваат без борба: Монтреал врати еден брејк во Њујорк! (ВИДЕО)

Монтреал кенедиенс беа без својот најдобар поединец, голманот Кери Прајс, и во негатива од два порази и тоа на домашен мраз. Но, „канаѓаните“ нема да се најтрофејниот клуб во историјата на северноамериканскиот...

Атлетичарите на „Делта“ се вратија со лични рекорди од Софија

Атлетскиот клуб „Делта“ од Скопје забележа успешен настап на меѓународниот митинг во Софија, што се одржа деновиве. Четворица македонски атлетичари остварија лични рекорди во своите дисциплини и солидни пласмани во...

Кралска лекција за шампионот среде Чикаго! (ВИДЕО)

Хокеарите на Лос Анџелес кингс се вратија од негатива од 0-2 и постигнаа шест гола по ред за убедлива победа на гостински мраз со 6-2 против Чикаго блекхокс, со која го израмнија резултатот на 1-1 во финалето на...

Гетлин оствари резултат на годината на „стотка“ (ВИДЕО)

Американскиот спринтер Џастин Гетлин е најбрз спринтер во оваа година, откако на митингот во Пекинг истрча најбрзо време сезонава, 9,87 секунди. Гетлин за пет стотинки го подобри претходниот најдобар рекорд, поставен...

Прв до врв 2014: Сите на Водно на 1 јуни

Врвот на Водно ќе биде целта кон која на 1 јуни масовно ќе се упатат илјадници планинари и велосипедисти во рамките на спортско-рекреативниот настан „Прв до врв“. Со цел да прерасне во традиција, втора година по ред...

Хуманитарен семинар за боречки вештини

Во акцијата за помош на поплавените региони во Србија и Босна и Херцеговина се вклучи и Македонската федерација за бразилско џиу-џицу, која во сабота во салата на ОУ „Партение Зографски“ ќе организира хуманитарен...

Pages