Други спортови

МЛАДИОТ ХРВАТ НЕ ГО ИЗДРЖА ПСИХОЛОШКИОТ ПРИТИСОК

Чориќ загуби „добиен меч", Федерер е во финалето!

ПОЧЕТОК НА ПРВЕНСТВОТО: Првиот боксерски спектакл...

Утре спортската сала „Младост" ќе ги вгости најдобрите боксери во Македонија,...

Томи Хас се прости од тениските терени (Видео)

Томи Хас е директор на тенискиот турнир во Индијан Велс, кој е во тек, а ја...

Федерер ги гази помладите и си ги подобрува...

Роџер Федерер е неверојатен и во 36. година од животот игра блескаво и е ги...

Неделата почна победнички за македонските тенисери

Тројца македонски тенисери успешно ја почнаа неделата на фјучрс-турнирите. Лина Ѓорческа го оправда статусот на трета фаворитка во Сус, Тунис и во првото коло ја декласира домашната квалификантка Јасмине Зир, со 6-1, 6-...

Хрватскиот „џин“ во елемент: Карловиќ го прати Димитров меѓу гледачите

Денот на Ролан Гарос почна со големото изненадување на Иво Карловиќ. Хрватскиот 35-годишен џин го победи (11) Григор Димитров и тоа без да загуби сет, со 6-4, 7-5, 7-6 (4). Ова е неверојатно затоа што неговиот разорен...

Француската сензација ја шокира На Ли

Без конкуренција најгласното изненадување досега на Ролан Гарос дојде од рекетот на 21-годишната Кристина Младеновиќ. Французинката со српски корени ја надигра втората носителка На Ли со 7-5, 3-6, 6-1 и го комплетира...

На повидок епско финале Лос Анџелес - Њујорк: Шампионот Чикаго пред елиминација! (ВИДЕО)

Хокеарите на Лос Анџелес кингс стигнаа на една победа до големото Стенли куп финале, откако во четвртиот натпревар од финалето на Западната конференција во плејофот во НХЛ, славеа над Чикаго блекхокс со 5-2. Кингс сега...

Вавринка ја призна немоќта: Сѐ беше ужасно во мојата игра!

Освојувачот на Австралијан опен, Станислас Вавринка, е првото големо разочарување на Ролан Гарос. Францускиот грен-слем за него овој пат не претставуваше турнир, туку еден меч, затоа што загуби уште во првото коло, од...

Жителите на Краков не сакаат да бидат организатори на ЗОИ

Градот Краков од Полска ја повлече кандидатурата за домаќин на ЗОИ во 2022 година. Градоначалникот на Краков, Јачек Мајхровски, изјави дека градот ја повлекот кандидатурата за домаќин на Зимските олимписки игри во 2022...

Федерер: За мене Ѓоковиќ не е прв фаворит

Имајќи ги предвид слабите партии на Рафаел Надал на последните неколку турнири на земја и поразот од Новак Ѓоковиќ во Рим, новинарите прашаа трет човек да процени кој е поголем фаворит на Ролан Гарос. Кој друг, ако не...

Клижан го шокира Нишикори

Словачкиот тенисер Мартин Клижан ја приреди првата сензација во машка конкуренција на тенискиот мастерс во Париз, Ролан Гарос откако во првото коло го елиминира деветтиот носител Кеи Нишикори. Иако важеше за аутсајдер,...

Шарапова лесно во наредната фаза на Ролан Гарос

Најдобрата руска тенисерка, Марија Шарапова обезбеди пласман во втората фаза на мастерсот во Монте Карло откако со 2-0 (6-1, 6-2) славеше над сонародничката Ксенија Первак. Сосема очекувано некогашната најдобра...

Пливачот Петровски втор на 100 пеперутка на силниот митинг во Љубљана

Давор Петровски, пливачот на ПВК Орион од Скопје, постигна одличен резултат на силниот меѓународен митинг „Куп на Љубљана“, што изминатиот викенд се одржа во главниот град на Словенија. Тој го освои второто место во...

Pages