Други спортови

Вонредно собрание на Боксерската федерација

Димовски е нов претседател!

Павлов ќе го вее македонското знаме во Тарагона

Каратистот ќе ја има честа да го носи македонското знаме на церемонијата на...

Спасиќ: Очекувањата се пласман на третото место...

Во месец август му претстојат и последните два натпревари од Европските купови...

Павлов и Арсовски во еден глас: Максимално сме...

Одличниот тандем очекува резултати и одличја во Тарагона...

Париз доби нова „кралица“: Шарапова ја победи Халеп во драматичното финале!

Руската тенисерка Марија Шарапова ја освои својата втора титула на Ролан Гарос, по драматичната победа во финалето над младата Романка Симона Халеп. Шарапова славеше со резултат 6-4, 6-7 и 6-4 по нешто повеќе од три...

Ѓорческа остана без финале во Сараево

Лина Ѓорческа застана во полуфиналната фаза на фјучрс-турнирот во Сараево откако загуби од британскиот талент Еленор Дин со 6-4, 6-1. Осумнаесетгодишната тенисерка покажа дека има потенцијал за многу повеќе од 726....

Надал: Можам без сѐ, но не и да сервирам, а пред тоа да не го повлечам шорцот

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе ги „вкрстат рекетите“ по 42 пат во кариерата, в вторпат во финалето на Ролан Гарос. Шпанецот ја брка деветтата титула, а Новак првата и единствената која му недостига од четириТЕ големи...

Кајмакоски по поразот на ФФЦ во Задар: Се враќам дома и одма на тренинг

Македонскиот кик-боксер Слободан Кајмакоски како единствен наш претставник на „Фајнл фајт шампионатот“ во Задар, Хрватска, загуби во својата борба против чешкиот натпреварувач Тигран Мовсисијан. Кајмакоски загуби со...

Во соблекувалната во Грац ечеше: Има една Македонија... (ВИДЕО)

Сите ги отпишаа, а тие од Австрија се враќаат со две големи победи. Македонија во Грац двапати го совлада домаќинот, засега имаме максимален учинок во Европската лига и добар залет за понатаму. Дека и одбојкарите се во...

„Отпишаните“ одбојкари и по вторпат ја прегазија Австрија

Со две победи во џебот од дебитантското гостување во Европската лига се враќаат одбојкарските репрезентативци на Македонија откако вечерва повторно излегоа како победници во пресметката со незгодната селекција на...

Надал го збриша Мареј за деветто финале и мега пресметка со Новак Ѓоковиќ на Ролан Гарос

Рафаел Надал по деветти пат се пласираше во финалето на Ролан Гарос, откако го совлада Енди Мареј со 6-3, 6-2, 6-1. Шпанскиот тенисер полесно од сите очекувања го совлада Шкотланѓанецот по 15-ти пат во нивниот 20-ти...

Ѓоковиќ: Силно сум мотивиран да го освојам единствениот трофеј кој ми недостига

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ изјави дека е силно мотивиран да стигне до титулата на Ролан Гарос, а со тоа воедно ќе го освои единствениот трофеј кој му недостига во Гренд слем колекцијата. „Пресреќен сум поради...

Ѓоковиќ доби втора можност да влезе меѓу „вечните“, Србинот во финалето на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Ернестс Гулбис во првото полуфинале на Ролан Гарос со 3-1 (6-3, 6-3, 3-6, 6-3), па по две години се враќа во големото финале на турнирот во Париз и со евенутална победа ќе го...

Одбојкарите кои „не заслужуваат“ внимание ја збришаа Австрија среде Грац

Македонските одбојкарски репрезентативци остварија историска победа во дебитантскиот настап во Европската лига. На гостувањето во Грац целосно ја надиграа домашната селекција на Австрија во четири сета (25-18, 21-25, 25...

Pages