Други спортови

ДВА ДЕНА ДО СТАРТОТ НА МЕДИТЕРАНСКИТЕ ИГРИ

Одбојкарите тргнаа за Тарагона (ФОТО)

Троц како Зидан: Ја освои титулата, па си поднесе...

Изненадувачки, Бари Троц не е повеќе тренер на освојувачите на „Стенли купот“...

Вардар е нов шампион!

Победи Вардар со 4-2. Штипјани поведоа со 2-1, но скопјани успеaја да направат...

Македонија тргнува со 71 спортист кон Тарагона

Македонскиот олимписки комитет, во партнерство со Агенцијата за млади и спорт...

Блескава вечер на Малкин, ги однесе „Пингвините“ во полуфинелто! (ВИДЕО)

Руската хокеарска суперѕвезда, Евгени Малкин, постигна хет-трик за Питсбург пингвинс за триумф со 4-3 во шестиот меч од плејоф-серијата против Колумбус блу џекетс со кој фаворитите се пласираа во полуфиналето во...

Македонија со осумнаесет претставници на ЕП во карате

Од 1. до 4. мај 2014 година во Тампере, Финска ќе се одржи Европско првенство за сениори каде нашата држава ќе ја претставуваат осумнаесет каратисти. Екипата која што ќе ја преставува Карате федерацијата на Македонија...

Кличко бара да учествува на ОИ во Рио

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија, Владимир Кличко бара да учествува на летните Олимписки игри кои во 2016. година ќе се одржат во Рио. Меѓународниот боксерски сојуз пред крајот на март наведе дека Кличко...

Македонците без ниедна норма за младинските Игри во Нанџинг

Ниеден македонски пливач од 11-члената екипа не оствари норма на младинската Балканијадата што изминатиот викенд се одржа во Лариса, Грција. Балканијата во исто време беше и изборен натпревар за Вторите младински...

Нишикори нов шампион во Барселона

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори го освои трофејот на АТП турнирот во Барселона откако во финалето славеше над колумбиецот Сантиаго Жиралдо. Нишикори (24) кој е 18. пласиран на АТП листата во финалето со 2-0 (6-2, 6-2)...

Шарапова со пресврт до титула во Штутгарт

Руската тенисерка Марија Шарапова ја освои титулата во Штутгарт откако во финалето со 2-1 (3-6, 6-4, 6-1) славеше над срската тенисерка Ана Ивановиќ. Иако Ивановиќ го доби првиот сет со 3-6, Шарапова заигра малку...

Бостон ги елиминираше Ред вингс, следно е вечното дерби против Монтреал! (ВИДЕО)

Бостон бруинс славеа со 4-2 против Детроит ред вингс во петтиот меч од четвртфиналната плејоф-серија од Источната конференција од Професионалната хокеарска лига (НХЛ) и со вкупен резултет од 4-1 во серијата се пласираа...

Владимир Кличко десет години без пораз во рингот (ВИДЕО)

Украинскиот боксер Владимир Кличко со нокаут во петата рунда го синоќа во Оберхаузен, Германија го совлада Алекс Леапаи и успеа да ги задржи сите титули, ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО. За 38-годишниот борец ова беше 62-та победа...

Азаренка се откажа од настап во Мадрид и во Рим

Поранешната број еден во светот, Викторија Азаренка, се повлече од турнирите во Мадрид и во Рим поради повреда на левото стапало. Белорусинката нема играно уште од второто коло на Индијан Велс, на почетокот на март и...

Форца волеј седми пат стана шампион на Македонија

Ако нешто е извесно во македонскиот спорт тоа е доминацијата на Форца волеј во женската одбојка. Најдобрата екипа во последнава деценија ја освои седмата титула во домашното првенство, откако вечерва ја заокружи...

Pages