Други спортови

ЛЕГЕНДАТА НА „ОКТАГОНОТ" ГО ПРИФАТИ ПРЕДИЗВИКОТ

Следува гладијаторска борба, Мекгрегор доби нова „мета"

Европскиот шампион Ѓорѓиев на прием во АМС

По враќањето од Братислава, директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко...

Го имаме ли најмоќниот тренерски говор во 2018...

Филип Дехес, тренер на Дарја Касаткина, во финалето на турнирот во Москва одржа...

ЧОВЕЧКА ВЕЛИЧИНА НА СРБИНКИТЕ: Не ја заборавија...

Одбојкарката на Србија, Бојана Миленковиќ го напушти натпреварувањето на СП во...

ЦЕВ се предомисли: Одбојкарите прво во Скопје, па реваншот на гости

Откако неколку пати во најавите го сменивме редоследот на полуфиналните натпревари на македонската одбојкарска репрезентација во Европската лига, сега е дефинитивно: првиот меч против Црна Гора се игра во Скопје, во „...

Херојска приказна: 18-годишната Дувал победуваше на Вимблдон иако разбра дека имала рак

Рефлекторите на Вимблдон на крај секогаш се свртени кон тенисерот или тенисерката која го држи пехарот, но многу често има морални победници кои импресионираат со својата приказна. Една таква е Викторија Дувал, 18-...

Осло, Алма Aтa и Пекинг останаа во игра за домаќин на ЗОИ 2022

Градовите Осло (Норвешка), Алма Aтa (Казахстан) и Пекинг (Кина) се избрани од страна на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) за официјални кандидати за домаќин на Зимските олимписки игри во 2022 година. "ИОК е...

„Селфи фотките“ - најопасна пречка на велосипедистите на Тур д франс! (ВИДЕО)

Зошто точно гледачите на Тур д франс мислат дека нивното искуство ќе биде подобро ако ги снимаат велосипедистите со своите смартфони е надвор од секаква логика, особено кога преносите се толку детални. Рамунас...

Ѓоковиќ: Тревата ми е највкусното јадење во животот!

Како и пред три години, кога за првпат го освои Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во неделата по победата над големиот ривал Роџер Федерер „лапна“ малку од вимблдонската трева, а за истата вели дека е највкусното нешто што го...

Јотовски направи огромен скок во рејтингот во двојки

Најновата АТП-листа не донесе ништо значајно за македонските тенисери кога е во прашање поредокот во сингл, но затоа во двојки Томислав Јотовски забележа личен рекорд. Откако го освои вториот пехар во кариерата, во...

Ѓоковиќ повторно е број еден на планетава

По пауза од девет месеци Новак Ѓоковиќ повторно е светски рекет број еден. Титулата на Вимблдон направи поместувања на најновата АТП-листа и го врати Ноле пред Рафаел Надал, кој исто така придонесе за ваквиот епилог со...

Победа над Словенците за самодоверба во полуфиналето на Евролигата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонската одбојкарска репрезентација ја совлада фаворизираната селекција на Словенија на гости со 3-1 во сетови (25-21, 26-28, 28-26, 25-20) во последниот меч од групата Б од Евролигата, кој беше важен за подигање на...

И познатите сакаат атомски тенис (ФОТО)

Во финалето на тенискиот турнир Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер приредија навистина атомска тениска претстава која е за секоја пофалба. Во нивните перформанси на централниот терен во Лондон уживаа голем број на...

Ѓоковиќ: Овој пехар е за моето бебе кое допрва треба да дојде на свет

Новак Ѓоковиќ беше обземен од емоции на доделувањето на пехарите по финалето на Вимблдон, а неговите први зборови беа трогателни. Кажа колку му значи оваа победа и кому ќе го посвети пехарот. „Сакам да го посветам...

Pages