Други спортови

ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ТАЕКВОНДО

„Феникс-Кик“ со пет медали на натпреварот во Србија (ФОТО)

Хокеарите редат победи, падна и Португалија

Вечерва играме со најслабата селекција во групата за пласман во финалето.

Македонските хокеари „газат“ на Развојниот куп во...

После стартниот триумф Р. Ирска со резултат 9:5, хокеарската репрезентација на...

ХАБИБ ВЕЛИ: Би ги затворил сите ноќни клубови во...

Рускиот ММА борец, Хабиб Нурмагомедов и шампион на УФЦ во лесна категорија ја...

Федерер го „збриша“ Робредо за час и половина

Најтрофејниот активен тенисер на Вимблдон, Роџер Федерер, одигра како во најдобрите денови во осминафиналниот меч со Томи Робредо. Немаше сомнеж дека Швајцарецот е голем фаворит против специјалистот за земјени терени,...

Ѓоковиќ лесно до четврт-финале на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во четврт-финалето на мастерсот Вимблдон откако во осминафиналето со лесни 3-0 (6-3, 6-4, 7-6) славеше над францускиот тенисер Жо-Вилфред Цонга. Со вкупно три брејка на...

Ана Ивановиќ настрада од Лисицки

Сабине Лисицки не е во врвот на светскиот тенис, но кога ќе дојде Вимблдон игра како тенисерка од топ-5. Попладнево го доврши мечот кој стартуваше вчера и ја победи Ана Ивановиќ со 6-4, 3-6, 6-1. Србинката беше најголем...

Пукна љубовта помеѓу Федерер и Надал

Се чини дека ѝ дојде крајот на љубовта помеѓу Надал и Роџер Федерер. Имено, Лукаш Росол по поразот од најдобриот играч на светот беше бесен, поради тоа што Шпанецот неколку пати го пречекори времето од 20 секунди при...

Пливачката Богдановски постави три нови апсолутни рекорди на Македонија

Три нови апсолутни рекорди на Македонија е билансот од настапот на пливачката на Вардар и македонска репрезентативка, Анастасиа Богдановски, на силниот клупски натпревар „Куп Квебек“ што заврши утрово во Монтреал,...

Словенците не се лизнаа со Турција, ни го преземаа првото место

Пред последните два меча од групната фаза во Европската лига репрезентацијата на Словенија се врати на првото место на табелата благодарение на две максимални победи против Турција. Словенците синоќа славеа со 25-18, 26...

Ана Богдановски израмни државен рекорд, стар 11 години

Пливачката на Вардар, Анастасиа Богдановски, го израмни државниот рекорд на 200 метри слободно на силниот клупски натпревар „Куп Квебек“ што завршува утре во Монтреал, Канада. Таа во квалификациите ја мина патеката за 2...

Андреј Стојаноски шест пати во финале на ЕП за глуви

Македонскиот пливач Андреј Стојаноски (20), член на ПК Бета од Скопје, се пласира во шест финалиња на 11. Европско првенство за глуви во Саранск, Русија, а на кое учествуваа натпреварувачи од Германија, Шпанија, Велика...

Серена Вилијамс во аут: Ализ Корне ја елиминираше првата носителка на Вимблдон!

Подвигот на денешниот ден на Вимблдон го приреди Французинката Ализ Корне која успеа да ја елиминира петркатната шампионка на овој турнир Серена Вилијамс. До пред извесен период беше толку доминантна во женска...

Надал се врати по првичниот отпор на Кукушкин

Актуелниот шампион на Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал, мораше да се помачи пред да стигне до победа со 6-7 (4), 6-1, 6-1, 6-1 над Казахзтанецот Михаил Кукушкин во 3. коло на Вимблдон. Надал ќе игра против...

Pages