Други спортови

Македонија е дел од 43. шаховска Олимпијада

Во Батуми по што поголем рејтинг

Тимот на Европа ја одбрани титулата во „Лејвер“...

Тимот на Европа го освои „Лејвер" купот по победата од 13:8 против остатокот од...

Феникс-Кик со четири медали на „Монтенегро Старс...

Македонскиот таеквондо клуб овој викенд учествуваше на меѓународниот натпревар...

Федерер воодушевен од Ѓоковиќ: Стана од клупата и...

Ниту Роџер Федерер не остана рамнодушен после спектакуларниот потег на...

Кличко бара да учествува на ОИ во Рио

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија, Владимир Кличко бара да учествува на летните Олимписки игри кои во 2016. година ќе се одржат во Рио. Меѓународниот боксерски сојуз пред крајот на март наведе дека Кличко...

Македонците без ниедна норма за младинските Игри во Нанџинг

Ниеден македонски пливач од 11-члената екипа не оствари норма на младинската Балканијадата што изминатиот викенд се одржа во Лариса, Грција. Балканијата во исто време беше и изборен натпревар за Вторите младински...

Нишикори нов шампион во Барселона

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори го освои трофејот на АТП турнирот во Барселона откако во финалето славеше над колумбиецот Сантиаго Жиралдо. Нишикори (24) кој е 18. пласиран на АТП листата во финалето со 2-0 (6-2, 6-2)...

Шарапова со пресврт до титула во Штутгарт

Руската тенисерка Марија Шарапова ја освои титулата во Штутгарт откако во финалето со 2-1 (3-6, 6-4, 6-1) славеше над срската тенисерка Ана Ивановиќ. Иако Ивановиќ го доби првиот сет со 3-6, Шарапова заигра малку...

Бостон ги елиминираше Ред вингс, следно е вечното дерби против Монтреал! (ВИДЕО)

Бостон бруинс славеа со 4-2 против Детроит ред вингс во петтиот меч од четвртфиналната плејоф-серија од Источната конференција од Професионалната хокеарска лига (НХЛ) и со вкупен резултет од 4-1 во серијата се пласираа...

Владимир Кличко десет години без пораз во рингот (ВИДЕО)

Украинскиот боксер Владимир Кличко со нокаут во петата рунда го синоќа во Оберхаузен, Германија го совлада Алекс Леапаи и успеа да ги задржи сите титули, ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО. За 38-годишниот борец ова беше 62-та победа...

Азаренка се откажа од настап во Мадрид и во Рим

Поранешната број еден во светот, Викторија Азаренка, се повлече од турнирите во Мадрид и во Рим поради повреда на левото стапало. Белорусинката нема играно уште од второто коло на Индијан Велс, на почетокот на март и...

Форца волеј седми пат стана шампион на Македонија

Ако нешто е извесно во македонскиот спорт тоа е доминацијата на Форца волеј во женската одбојка. Најдобрата екипа во последнава деценија ја освои седмата титула во домашното првенство, откако вечерва ја заокружи...

Македонските пливачи без А-финале

Македонските репрезентативци не остварија пласман во А-финалето денеска, на првиот ден од младинската Балканијада во пливање, што се одржува во Лариса, Грција. Тие постигнаа скромни резултати во дисциплините што беа...

Пеналџијата од Сочи постигна уште еден неверојатен гол (ВИДЕО)

Американскиот хокеар Тиџеј Оши, кој привлече вниманието на светската спортска јавност по незаборавната пенал-серија на Зимските олимписки игри во Сочи, постигна прекрасен погодок за Сент Луис блуз, но тоа не беше...

Pages