ВТОРА ЛИГА

Академија Пандев граби кон Прва лига

Струмичкиот тим минимално со 1:0 победи на гости кај Новаци

објавено: 4 март 2017 - 16:01

Нови три бода и зацврстување на лидерската позиција за Академија Пандев во Втората фудбалска лига. Најдобриот тим во второлигашкото друштво, даде само еден гол на гостувањето кај Новаци, но и тоа беше доволно да се радува на триумф.

Со оваа победа, Академија Пандев стигна до 40 бодови и сега има дури 13 повеќе од второпласираниот Скопје, кој одигра без голови на гости кај Тетекс. Погодоци немаше ниту на дуелот меѓу Металург и Еуромилк. 

Лошиот викенд за домаќините, кои не победија на ниту еден дуел, го заокруѓи тимот на Велезарими, кој загуби со 0:2 од Вардар Неготино.

Резултати: Новаци - Академија Пандев 0:1, Металург - Еуромилк 0:0, Велазерими - Вардар Н. 0:2, Тетекс - Скопје 0:0. 

Табела: Академија Пандев 37 бодови, Скопје 26, Еуромилк 25, Новаци 25, Металург 22, Турново 19, Велазерими 15, Тетекс 11, Вардар Н. 10, 

Најново во Фудбал