КАПИТЕНИТЕ И ТРЕНЕРИТЕ ОДЛУЧИЈА

АНКЕТА НА „МАКЕДОНСКИ СПОРТ“: Хасани и Османи најдобри

Како и секоја година и оваа „Македонски спорт" спроведе анкета во која тренерите и капитените на прволигашите ги бираат најдобрите во есенскиот дел од сезоната 2017/18

 

објавено: 16 декември 2017 - 12:30

Петта година по ред капитените и тренерите на прволигашките клубови гласаат за најдобар тренер и играч за најдобрите од есенскиот дел на сезоната 201718.

Капитенот на есенскиот првак Ферхан Хасани собра 58 поени и победи убедливо кај играчите, додека Ќатип Османи со 74 поени е најдобриот кај тренерите. Тоа е очекувано ако се знае како Шкендија ја мина цела есен. Најмногу бодови, најмногу победи, рекорден број на голови.

ТАБЕЛА - ИГРАЧИ
ФЕРХАН ХАСАНИ (Шкендија) 58
ХУАН ФЕЛИПЕ (Вардар) 36
БЕСАРТ ИБРАИМИ (Шкендија) 26
ЗОРАН БАЛДОВАЛИЕВ (А. Пандев) 6
КРИСТИЈАН СТОЈКОСКИ (Шкупи) 6
БОБАН НИКОЛОВ (Вардар) 6
МАРЈАН РАДЕСКИ (Шкендија) 5
ЉУПЧО ДОРИЕВ (А. Пандев) 5
ДАРКО ВЕЛКОВСКИ (Вардар) 5
КИРЕ МАРКОСКИ (Работнички) 5
ВИСАР МУСЛИУ (Вардар) 5
ЈАНИ АТАНАСОВ (А. Пандев) 4
БЛАГОЈА ТОДОРОВСКИ (Шкендија) 3
ТИГРАН БАРСЕГЈАН (Вардар) 3
БЕСИР ДЕМИРИ (Вардар) 2
ФИЛИП ДУРАНСКИ (Работнички) 1
ВАЛМИР НАФИУ (Ренова) 1
АРЃЕНТ ГАФУРИ (Ренова) 1
ЛУКАС ГОИЈАНО (Пелистер) 1
ЈОВАН ПОПЗЛАТАНОВ (Пелистер) 1

ТАБЕЛА - ТРЕНЕРИ
ЌАТИП ОСМАНИ (Шкендија) 74
ЖИКИЦА ТАСЕВСКИ (Силекс) 38
ПАНЧЕ СТОЈАНОВ (А. Пандев) 25
ЧЕДЕ ЈАНЕВСКИ (Вардар) 23
АРДИЈАН НУХИУ (Шкупи) 11
ГОРАН СТАНКОВСКИ (Работнички) 6
ВЛАТКО КОСТОВ (Ренова) 3

Целосниот текст од анкетата на „Македонски спорт“ може да го прочитате на овој ЛИНК.

 

Најново во Фудбал