Нов дуел на старите ривали

Вардар по трета среќа против Силекс

Вардар и Силекс ќе играа денеска од 16 часот на „Филип Втори“ арената во премиерниот меч од македонската Прва Лига. За скопјани дуелот со гостите од Кратово е последен тест пред дебито во Европа Лигата на 14. септември со Зенит, а за гостите можност да го изненадат фаворитот

објавено: 9 септември 2017 - 14:05

Вардар и Силекс ќе играа денеска од 16 часот на „Филип Втори" арената во премиерниот меч од македонската Прва Лига. За скопјани дуелот со гостите од Кратово е последен тест пред дебито во Европа Лигата на 14. септември со Зенит, а за гостите можност да го изненадат фаворитот.

Вардарци се со мислите на дуелот со Зенит, прв и историски во фаза по групи во европските натпреварувања, но не смеат да си дозволат кикс и на домашната сцена ако сакаат да ја одбранат титулата. Веќе имаат еден пораз од главниот ривал Шкендија, па евентуален нов неуспех би значел сериозно заостанување во трката за пехарот наменет за шампионот. А, Силекс е незгоден ривал и на последните две гостувања на Вардар освои по еден бод, во ремито без голови во минатата сезона и со резултат 1:1 во 2016 година. Денеска „црвено-црните“ ќе бараат трета среќа на домашен терен против трикратниот македонски првак.

Силекс сака рехабилитација за катастрофалниот пораз од Пелистер со 0:4 што му ја прекина победничката серија на стартот од првенството. Кратовци немаа победа против Вардар на последните пет натпревари, а адут им е поранешниот тренер на ривалот, Жикица Тасевски. Тој го предводеше Вардар во 2009 година и е еден од најдобрите тренери кај нас.

Утре од 16 часот се играат останатите дуели од четвртото коло во Првата Лига.

Двојки:

Вардар - Силекс, Шкупи - Работнички, Пелистер - Скопје, Академија Пандев - Ренова, Шкендија - Победа

Најново во Фудбал