Фудбал

СТРУМИЧАНИ ГО ОФИЦИЈАЛИЗИРАА ВРАЌАЊЕТО НА СТРАТЕГОТ

Цицмиловиќ: Убеден сум во опстанокот во Првата лига!

Панчевски е нов голман на Динамо Врање

Откако извесен период помина на тренинзи со тимот, денеска следуваше и потпис...

Елмас доби директен црвен картон во Купот на...

По само 2 минути игра во вториот дел, Елмас исклучен на мечот со Умранијеспор.

Само Ќато и Чеде меѓу најдобрите 1.000 тренери во...

Само две имиња се појавуваат на оваа листа од нашите тренери. Тоа се Ќатип...

Милко Ѓуровски продолжува во Словачка, ќе работи во Злате Моравце

Македонскиот стратег Милко Ѓуровски својата кариера ќе ја продолжи во Словачка каде ќе раководи со тимот на Злате Моравце. Тој официјално денес е именуван за нов тренер и го одработи првиот тренинг со тимот кој лани го освои десетото место во првенството.

Шкендија минимално го совлада Динамо Тбилиси

Екипата на Шкендија со победа ги започна подготовките во Словенија откако со минимални 1-0 (1-0) славеше над грузискиот тим Динамо Тбилиси.

Голманот - рекордер Гачевски преговара со Вардар, кај првакот доаѓа и Бразилец од ЦСКА Софија?!

Вардарци агресивно го почнаа летниот преоден рок, па така ги договорија сите детали со Дарко Велковски, дефанзивецот на Работнички, со кого исто така треба да потпишат договор неделава, а лидерот ќе пазари и во соседството - во Бугарија, поточно ЦСКА Софија, од каде што е најавено дека ќе дојде бразилски напаѓач.

Работнички тргнува за Словенија: Контроли со Целје, Интер З. и Сплит

Македонскиот фудбалски вицешампион Работнички по еднонеделни тренинзи во Скопје во својата база во „Градскиот парк", денеска тргнува за Словенија, каде ќе биде одработена и втората фаза од подготовките.

Добра вест: Македонија не е во најслабиот барабан, ама затоа Ф. Острови дотуркаа до четвртиот!

Македонската фудбалска репрезентација вчера загуби од Словачка со 1-2 во шестиот квалификациски меч од циклусот за Евро 2016, но поразот нема да донесе преголем пад на ФИФА-листата, па црвено-жолтите „се спасија" да не паднат во најслабиот барабан пред претстојната ждрепка за квалификациите на Мундијалот во 2016 година во Русија.

ФСВ Франкфурт последен тим заинтересиран за Новески

Николче Новески летово ја заврши 11-годишната авантура во Мајнц и сега е во потрага по нов клуб. Тој иако има 36 години не планира да и стави крај на професионалната кариера.

Козак: Заслужено победивме против Македонија

Словачка ја совлада Македонија со 2-1 и го задржа максималниот ефект по шест натпревари во нашата квалификациска група за пласман на Европското првенство во Франција 2016 година.

Друловиќ: Многу евтино ги примивме головите...

Новиот македонски селектор, Љубинко Друловиќ изјави дека Македонија денеска премногу евтино ги примила головите, првиот пребрзо, а вториот кога најмалку требало, па Словачка заслужено победила во квалификацискиот меч.

Словачка ни даде шанса, но попусто: Македонија заслужено загуби во Жилина (ФОТО+ВИДЕО)

Македонската фудбалска репрезентација и дозволи на Словачка да ја продолжи перфектната серија и да стигне до шестата победа во шестиот квалификациски меч во циклусот за Евро 2016, па денеска во Жилина, фаворитот и лидерот лесно и без проблеми (2-1) со едно одлично полувреме си стигна до триумф со кој направи нов голем исчекор кон пласман во Франција, иако Словаците ни дадоа шанса за подобар резултат, но ние тоа не го искористивме.

Македонија У-18 ги совлада младинците на Казахстан

Македонската фудбалска репрезентација до 18 години славеше победа од 2-0 против селекцијата на Казахстан до 21 година на пријателски натпревар одигран во Софија, Бугарија.

Pages