Фудбал

ТУРСКИОТ БИСЕР И ОВАА ЗИМА ЌЕ БИДЕ МЕКА ЗА НАШИТЕ КЛУБОВИ

Македонските клубови во рекорден број на подготовки во Анталија

Јонуз го вади Аигиниакос од бездната

По двете врзани победи, против Кисамикос и Ерготелис, тимот на нашиот стратег...

Македонија ја завршува годината на 68.место на...

Со оглед на тоа дека во изминатиот месец немаше натпревари, нашата...

Прекрасно и клучно додавање на Елмас за водство...

Фенербахче досега има лоша сезона во најсилниот турски шампионат, а така...

Против „кенгурите“ да се поправи очајниот впечаток од дебаклот против Белорусија!

Македонската фудбалска репрезентација од натпревар во натпревар ја губи довербата кај навивачите и целокупната спортска јавност, а по очајната претстава против Белорусија во петокот (1-2) во евроквалификациите, вечерва...

Георгиевски ја заврши играчката, почнува тренерска кариера

Поранешниот македонски репрезентативец Славчо Георгиевски официјално објави дека ја завршува играчката кариера, денеска, на неговиот 35. роденден. Својот последен натпревар, популарниот Тупан го одиграл на почетокот од...

Меѓу 500 најважни фудбалери на светот од цел Балкан нема само - Македонец! (ФОТО)

Македонскиот фудбал веќе со години вртоглаво паѓа, националниот тим е на 108-то место на ФИФА-листата, клупскиот фудбал е очаен, младинските селекции неконкурентни со врсниците, па најпрестижниот фудбалски магазин „...

Постекоглу: Ова е голем предизвик за нас, Македонија не сака вторпат да загуби!

Селекцијата на Австралија, 65-та светска репрезентација според ранкингот на ФИФА и актуелен азиски шампион е наредниот предизвик за македонската фудбалска репрезентација, која по поразот од Белорусија во квалификациите...

Прециози: Пресреќен сум, конечно го донесовме Пандев во Џенова!

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев од лето ќе игра за калчолигашот Џенова, што ќе биде негов петти клуб во кариерата во кој ќе игра во Серија А. Трансферот на Пандев во Италија е веќе одамна познат, а медиумите...

Само минимална победа над Сан Марино во првото коло на развојниот турнир

Младата селекција на Македонија до 16 години стартуваше со победа на развојниот турнир на УЕФА, кој се одржува во Гибралтар, откако денеска црвено-жолтите само минимално со 1-0 победија против Сан Марино. Македонија...

Триста црвено-црни надежи се забавуваа и се дружеа со првотимците Таневски и Ивановски (ФОТО)

Околу триста дечиња од цела Македонија, фудбалски надежи во црвено и црно, денеска се забавуваа, се дружеа и се рекреираа на теренот на фудбалскиот клуб Вардар кај спортскиот центар „Јане Сандански“, на вардаровиот...

„Лавовите“ минимално ја совладаа Дрита

Екипата на Македонија Ѓорче Петров забележа нов триумф во Втората македонска фудбалска лига (ВМФЛ) откако на домашен терен со минимални 1-0 славеше над Дрита. Херој на ѓорчевци беше Кристијан Костовски, кој во 84....

ФФМ со делење куп гратиси ќе проба да го поднаполни „Филип Втори“ на мечот со Австралија!

Мак-фудбалот пред два дена доби уште една нова „шлаканица“ откако репрезентативците на домашен терен загубија со 1-2 од Белорусија, па затоа, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) со делење на куп гратиси ќе се...

Македонија добива нов женски фудбалски шампион!

Македонија ќе има нов женски фудбалски шампион оваа сезона, затоа што „новајлијата“ во првенството, Драгон со 0-2 славеше на гостувањето кај Кочани и по втор пат го совлада актуелниот првак и директен конкурент за врвот...

Pages