Фудбал

АКО СЕ ВИДИ ТИМОТ ПРОТИВ ИРТИШ ПАВЛОДАР

Кој е овој Вардар!?

Не е доволен само еден Ангелов!

Шкупи на првиот „тест" во Анталија е поразен од Сепахан со 1:3. Виктор Ангелов...

„Пандевци" тргнаа со „петка"

А. Пандев ја победи Беласица Петрич со 5:0 (3:0). Велинов, Дориев два,...

Шкендија ги скроти и „лавовите“ - 2:1

Шефити и Садриу погодија за тетовци, Костовски пак беше стрелец за Македонија...

Шкупи речиси во Првата лига, останатите ќе се борат за второто место

Екипата на Шкупи во есенскиот дел покажа дека со квалитетот е далеку над сите останати тимови во Втората македонска фудбалска лига. Тимот од скопската населба Чаир по 14 одиграни кола е лидер на табелата со 35 бода,...

ФФМ ни ветува фудбалски рај, а со „Бергер“ ни нуди небулози до крај!

Сезонава првпат имаме лига со десет клуба, како и воведен плејоф и плејаут систем по завршувањето на трите круга на мечеви во лигата.

Потврдено: Македонија ќе тестира со „кенгурите“ на 30 март!

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра пријателски меч со азискиот шампион, селекцијата на Австралија на 30. март. „Кенгурите“ ќе гостуваат во Скопје веднаш по квалификацискиот меч на „жолто-црвените“ против...

Втор гол, второ признание: „Проектилот“ на Андонова гол на неделата во Германија! (ВИДЕО)

Македонската фудбалерка Наташа Андонова одново доби признание за гол на неделата во германската Бундеслига. Таа постигна одличен погодок од 25 метри во триумфот од 6-1 против Фрајбург, кој беше втор за неа оваа сезона....

ФФМ ја призна сопствената неспособност: Уште колку браќа Бабунски ќе избркате!?

Времето ќе покаже дали Колумбијците се толку подобри од нивните македонски врсници за да се прават толкави таламбаси, освен ако мотивите не се поинакви. Дури и да го облечат националниот дрес по две, односно пет години, толку ли многу ќе добие македонскиот фудбал со нив за да се злоупотребува дискрециското право на премиерот за давање пасоши на странски државјани! Размислува ли некој колку ваквиот потег ќе избрка многу браќа Бабунски во странство?

Македонија остана без претставник во Лига Европа (ВИДЕО)

Македонија нема да има свој индивидуален фудбалски претставник меѓу најдобрите 16 екипи во Лига Европа затоа што елиминација доживеа екипата на Јанг Бојс чиј дрес го носи единствениот наш фудбалер кој настапи во нокаут-...

Миранјан: Чувствувам дека набрзо ќе го дадам првиот официјален гол за Вардар!

Третиот Ерменец во Вардар, Артур Миранјан најмалку прикажа во есенскиот дел од сезоната откако ги засили црвено-црните, доаѓајќи како голем талент од украински Шахтер, за кој дебитирал на 16 години. Миранјан за разлика...

Надежите до 19 години убедливо загубија во Турција

Младата македонска репрезентација до 19 години загуби денеска на пријателскиот меч во Турција со 1-4, каде во работна посета беше и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски....

Хаџиевски: Ова е проект што ќе трае со години!

Битолски Пелистер ја најави фудбалската пролет, во која влегува со реновиран тим, со реструктуиран клуб, со високи амбиции и долгогодишен проект. Во пролетната полусезона, во која акцент ќе биде и на битка за Европа,...

При две дербија, ФФМ го избра најнеинтересниот меч – пренос ќе прави од Битола!?

Иако на стартот на пролетната полусезона во македонската Прва лига има две дербија, македонската фудбалска јавност нема да види ни едно од двете кои се на програмата, ниту тетовската пресметка Тетекс – Шкендија, ниту...

Pages