Фудбал

МАКЕДОНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ВО ИНТЕРВЈУТО ЗА ШПАНСКИ „АС“

Барди: Убав предизвик со Лео Меси, а мислам дека имам подобар удар од Роналдо!

„Дерби дела Мадонина“: Беа убави времиња, Мурињо...

В недела од 20:30 часот во рамките од деветтото коло во Серија А на ред дојде...

АЛИМИ: Секогаш е тешко со Вардар!

„Ривалот се наоѓа во подобра ситуација и е во добра форма, но ако ние успееме...

„МАРКА“: Нема проблеми за Барди, „фит“ за мечот...

Во сабота од 13:00 часот на „Сантјаго Бернабеу" составот на Леванте игра против...

Прандели затоа го испратил на трибините: Пандев бил во очајна физичка кондиција!

На Горан Пандев кариерата во Турција не му тргна во посакуваната насока – никако да се избори за место во првиот состав на Галатасарај, а денеска, кога неговиот тим првпат победи, на дуелот со Сиваспор, македонскиот...

Шампиoнот ја прекинува серијата на Турново

Работнички во недела се враќа на местото каде лани го крена шампионскиот пехар во последното првенствено коло. „Романтичарите“ беа славенички расположени па резултатот против Турново и не му значеше многу, како на...

ФФМ го презакажа ревашот на Вардар со Шкендија за 22 октомври

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) објави дека реванш куп-мечот во осминафиналето помеѓу Вардар и Шкендија на Националната Арена „Филип Втори“ ќе се одигра на 22 октомври, една недела подоцна од предвиденото....

ФФМ ја казни Победа со четири меча поради националистичко скандирање, а за Шкендија - молчи!

Фудбалската федерација на Македонија сѐ уште не излегува со официјално соопштение за поведување на постапка и казнување на тетовскиот прволигаш Шкендија, откако нејзините навивачи извикуваа националистички слогани и со...

Добре Димовски: Ако решам да си одам, тоа ќе биде по мојот 100. меч како селектор!

Селекторот на женската фудбалска репрезентација на Македонија, Добре Димовски нема намера да си поднесе оставка и да го напушти тренерското столче на „жолто-црвените“. Иако во јавноста се појавија шпекулации дека...

Најдобрата европска футсал репрезентација доаѓа во Македонија!

Репрезентацијата на Македонија во футсал ќа ги има Шпанија и Унгарија како противници во групата 2 во квалификациите за Европското првенство во 2016 година, кое ќе се одржи во соседна Србија. Денешната ждрепка за...

„Цермат“ го купува Пелистер, општината ќе задржи 25 отсто од клубот

Битолската команија Цермат ќе го преземе раководењето на битолскиот прволигаш Пелистер, актуелниот второпласиран тим во Првата лига, откако била постигната спогодба со општина Битола за преземањето на 75 отсто од...

Васоски: Мора да се победи Силекс, нема друга опција!

Поразот во големото дерби од Шкендија со 1-2 во осминафиналето од Купот на Македонија во средата, Вардар ќе го лечи на дуелот против Силекс, задутре на домашен терен, на кој од „црвено-црните“ се очекува само победа и...

Велинов: Нема да се браниме против Вардар

Повратникот во Првата лига Силекс во недела му гостува на лидерот Вардар во рамки на 9.коло. Кратовци играат над очекувањата оваа сезона и котираат на одличното четврто место со 13 бода или пет помалку во однос на...

Тетовското дерби без навивачи на Тетекс: Шкендија не дозволува присуство на „Војводи“

Навивачите на Тетекс, „Војводи“ нема да може да го гледаат тетовското дерби в недела (15.30 часот), откако Шкендија денеска објави дека ќе ја затвори источната трибина од стадионот, каде традиционално се собираат...

Pages