Фудбал

МАКЕДОНСКИОТ ТРЕНЕР ВТОРОПЛАСИРАН СО ШАН ЈУНАЈТЕД

Судиите во Мјанмар му ја „украдоа“ титулата на Секуловски!?

Црно Буки ЗЛ цврсто чекори кон врвот

Екипата на Црно Буки ја забележа првата гостинска победа во Третата лига -...

92. МИНУТА: Бесарт Ибраими е вистински мајстор...

На стадионот во Кратово во шампионатот Шкендија триумфираше со 1:2 против...

Среќен роденден мајсторе, и уште многу голови со...

Лани славеше полнолетство со соиграчите од Фенербахче, денеска Елиф Елмас го...

Ерменскиот креативец Артак Дашијан потпиша со Вардар (ВИДЕО)

Седумкратниот македонскиот фудбалскиот шампион Вардар потпиша двегодишен договор со ерменскиот репрезентативец, Артак Дашијан, објави официјалната страница на црвено-црните. Дашијан (24) е фудбалер од средниот ред кој е...

Велкоски: Против Вардар нема да има сентименталности!

Фудбалерите на Вардар денеска ги очекува третиот пријателски натпревар на подготовките во Словенија, против Сараево (17 ч.), но за разлика од претходните два, на овој меч против себе ќе имаат двајца познати играчи,...

ФФМ донесе нов натпреварувачки систем: Зошто да е просто кога може да е сложено!

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија го усвои системот за натпреварување во Првата лига за следната сезона, која првпат во историјата ќе се игра по четирикружен систем, според кој тимовите на крајот...

Сараево без двајца првотимци против Вардар

Босанскиот клуб Сараево на пријателскиот меч против Вардар нема да може да смета на двајцата стандардни првотимци, Огнен Тодоровиќ и Аднан Ковачевиќ. Како што соопштуваат од лекарскиот тим на клубот, и двајцата...

Пандев: Ништо не е загубено, одиме во Грузија на сѐ или ништо!

Еден од најискусните фудбалери во дресот на Хоризонт Турново, капитенот Сашко Пандев по мечот против Чикура изјави дека на гостувањето во Грузија турновци ќе нападнат со сите сили и ќе одат на анулирање на негативата...

Железарец во група со екипи од Израел и Црна Гора

Македонскиот шампион во футсал, Железарец, од 26 до 31 август ќе игра против израелскиот Аса Бен Гурион и црногорскиот Агама од Подгорица во групата Г од квалификациите за Футсал купот на УЕФА, кој всушност е Лига на...

Седлоски: Со ваква игра не заслужуваме пласман во следното коло

Тренерот на Хоризонт Турново истакна дека не е задоволен од играта на своите избраници на натпреварот со Чикура. Поразот од 1-0 беше сосема заслужен, но „турновци“ ќе се обидат да направат нешто повеќе на реваншот, но...

„Засилувањата на Вардар од странство се поподготвени од оние од Македонија“

Новиот кондициски тренер на Вардар, Михајло Костиќ, кој се приклучи на клубот на подготовките во Словенија е задоволен од работата и постигнатото досега, иако смета дека многу порано требало да се почне со тренинзите. „...

Турново и натаму без европска победа

Екипата на Хоризонт Турново доживеа пораз од 0-1 од екипата на Чикура на првиот натпревар од првото квалификациско коло во Лигата на Европа. Кучукидзе беше стрелец на единствениот и решавачки гол во 31. минута од...

Металург во 11-от обид направи „сефте“ на европска сцена

По 10-те неуспешни обиди, фудбалскиот клуб Металург конечно ја оствари првата победа во својата историја на европска сцена откако попладневно славеше на гостувањето кај шампионот на Андора Санта Колома со убедливи 3-0....

Pages