Фудбал

МАКЕДОНИЈА У17 НЕДЕЛАВА ЌЕ ОДИГРА ДВА МЕЧА

Станковски ќе тестира со Вардар и Работнички

Пандев казнет со 2,000 евра поради глумење на фаул

Дисциплинската комисија при Италијанската фудбалска федерација одреди 12 казни...

Антовски со Динамо ќе игра осминафинале во...

Динамо Загреб ја елиминира московска Локомотива и се пласира во осминафиналето...

ОФИЦИЈАЛНО: Договорено е формирање на Здружение...

Денеска во просториите на ФФМ претставниците на нашите прволигашки клубови имаа...

Глигоров: Ремито со Тетекс не нѐ разниша, утре одиме на победа

Актуелниот лидер во Првата македонска фудбалска лига Вардар во неделата ја прекина победничката серија од три натпревари со ремито на гости кај Тетекс. Фудбалерот од средниот ред на „црвено-црните“ Никола Глигоров вели...

Репрезентацијата до 17 години на меѓународен турнир во Полска

Македонската репрезентација до 17 години ќе учестува на меѓународен турнир „Сиренка Куп“ кој од 25 до 30 август се игра во Полска. Покрај домаќинот и нашата селекција настапуваат уште шест репрезентации поделени во две...

Ова е „еднаквиот“ однос на ФФМ: Падна наредба Металург и Вардар да играат в сабота во Ѓорче Петров!

И покрај тоа што и двата клуба не се согласуваат со ова решение, Фудбалската федерација на Македонија реши натпреварот Металург – Вардар, кој е дерби на шестото коло од Првата лига да се игра в сабота иако денеска (...

Ѓорѓиоски: Инфраструктурата на стадионите е една од причините за инцидентите

Еден од проблемите поради кои се случуваат инциденти на трибините е инфраструктурата на стадионите во Македонија. Ова е констатирано на состанокот меѓу претставниците на навивачките групи, претседателот на Фудбалската...

Навивачите побараа да следат цели натпревари, а да ги обезбедуваат редари, наместо МВР!

Да ги проследат од почеток до крај натпреварите за кои платиле билет, да бидат обезбедувани од редарски служби и агенции, наместо од МВР, што е согласно со Законот за спорт, како и да се специјализираат полициски...

„Илчо Ѓорѓиоски да излезе од филмот на политичар!“

Извршниот директор на најтрофејниот македонски клуб Вардар, Самоил Симев, го повика претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Илчо Ѓорѓиоски да излезе од луксузната канцеларија и на терен да се...

Блажевски: Ако играме како со Вардар ќе дојде и првата победа

Екипата на Тетекс по четири одиграни кола се наоѓа на последното место на табелата во Првата македонска фудбалска лига со само два освоени бода. „Текстилците“ во неделата во Ѓорче Петров го изненадија лидерот Вардар и...

Седлоски: Мојата тренерска кариера ја ставам во мирување за да му се посветам на Вардар!

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар денеска го промовираше новиот спортски директор Гоце Седлоски, поранешниот капитен на македонската фудбалска репрезентација и рекордер по бројот на настапи (сто меча) за...

Левски си игра мајтап со Наумовски

Македонскиот репрезентативен голман Кристијан Наумовски воопшто нема лесен старт на кариерата во бугарскиот тим Левски. Тренерот на екипата Георги Иванов - Гонзо решил да го префрли нашиот интернационалец во вториот тим...

Махмудов до крајот на сезоната во Спарта Ротердам

Денис Махмудов го напушти тимот на Цволе и до крајот на оваа сезона ќе настапува за холандскиот второлигаш Спарта Ротердам. Фудбалерот со македонско потекло оваа сезона воопшто не добива шанса во тимот кој е најголемо...

Pages