Фудбал

ЦЕЛТА НА КЛУБОТ ЌЕ БИДЕ ОПСТАНОК ВО ВМФЛ

Тетекс го прекина „зимскиот сон“

Беласица се „ослободи“ и од Немања Петров

Утре рано наутро струмичани патуваат за Анталија, каде ќе престојуваат до 4...

Адеми е прва опција за Лацио!

Во случај Милан Бадељ да си замине од Лацио, тогаш прв пик за челниците на овој...

„Бомба“ од Мексико! Клуб Америка го сака...

Нашиот голгетер не е само желба на Џенова. Уште еден клуб се јави... и тоа од...

За Македонија Ѓ.П. секој следен натревар е како финале

Викендов започнува последниот трет круг од Првата фудбалска лига. Екипата на Македонија Ѓорче Петров се наоѓа длабоко во опасната зона, која води во понизок ранг, па во преостанатите 11 кола нема друг избор освен да оди...

Македонија како кванташки пазар за неквалитетни странци

Со оглед на тоа дека нема дополнителни критериуми за увозот на странци, како што има во други земји (да бидат репрезентативци, да доаѓаат од земји со повисок рејтинг на ФИФА-листата итн.) можете да претпоставите колку „нецаринета неквалитетна суровина“ ќе се распосли на нашиот кванташки зелен терен.

„Рисчињата“ им се реваншираа на Романците

Македонската млада репрезентација до 19 години ја совлада соодветната селекција на Романија со 4-2 на денешниот втор контролен натпревар одигран на терените во „Куќата на фудбалот“ во Скопје. Нашите надежи им се...

Дарко Глишиќ го „стресе“ Металург Рустави (ВИДЕО)

Македонскиот фудбалер кој настапува за грузиски Динамо Тбилиси, Дарко Глишиќ, се запиша во листата на стрелците на натпреварот во Купот на Грузија против екипата на Металург Рустави. По победата на гости (2-0), екипата...

Како тренира Дени Илиев во Арсенал (ВИДЕО)

Македонскиот младински репрезентативец Дени Илиев денеска објави мал видео материјал од неговиот тренинг во Арсенал. Тој заедно со неговите колеги тренира да брани високи топки во аголот од голот. Еве како се станува...

Вујовиќ жали за „ножичките“

Металург не успеа да стекне предност на првиот полуфинален натпревар во Купот на гости кај Тетекс. Напаѓачот Зоран Вујовиќ беше најблиску да реализира во мрежата на актуелниот освојувач на трофејот со еден атрактивен...

Пелистер бара десет фудбалери-извршители со завршено средно!? (ФОТО)

Се бара „кандидатот“ само да има завршено средно образование, без критериуми да играл фудбал, да бил професионален играч...

Шкендија нема да организира патување на своите навивачи во Скопје

Во текот на вчерашниот ден раководството на Шкендија донесе одлука на работен состанок одлучи да не организира патување на своите навивачи „Балисти“ во Скопје на дерби дуелот со Вардар во недела. Ова значи дека сите...

Вардар ќе ја отвори и источна трибина, ама само за „нормални“ навивачи на Шкендија

Македонскиот фудбалски шампион Вардар реши да ја отвори и источната трибина на Националната Арена „Филип Втори“ за неделното дерби со Шкендија (16 часот). Ова било договорено попладнево на состанокот на управата на...

Наполи ќе брка негатива без Пандев во првиот тим

Горан Пандев најверојатно нема да се најде во почетниот состав на Наполи вечерва против Порто во реванш осминафиналниот натпревар во Лигата на Европа. Според дел од италијанските медиуми, Рафаел Бенитез повторно ќе го...

Pages