Фудбал

МИЛКО ЃУРОВСКИ: Ќе навивам за Бошко и Црвена...

„Ќе навивам за Бошко секако. Смешно би било ако биде обратно. Секако дека ќе...

Второлигашки трилер на крајот - Последно коло и...

Вистинска драма ќе има денеска на второлигашките натпревари, а во фокусот се...

Струмица „гореше“, Беласица ја славеше Втората...

Екипата на Беласица од следната сезона ќе се натпреварува во Втората лига....

Шкендија ја има европската виза за Работнички

Работнички денеска ќе игра со Шкендија во Тетово во дербито на 34. коло, а „романтичарите“ со победа или реми ќе бидат многу блиску до потврда на третата позиција која гарантира настап во квалификациите за Европа лигата. Со исти амбиции е и Ренова, која му гостува на шампионот Вардар, а има 5 бода минус во однос на Работнички

Гол на Барди, вреден три бода за Ујпешт

Енис Барди даде гол во 82. минута, кој го пресуди победникот во дуелот Ујпешт-Халадаш (2:1) 

Јаховиќ води во баражот

Голот на нашиот интернационалец во 54 минута беше доволен за освојување на еден бод на гостувањето кај Денизли (1:1) кој ги остави со шанси преку доигрувањето од следната сезона да заиграат во најквалитетната турска лига.

Ивановски погоди за Славен Белупо

Искусниот напаѓач погоди во 50. минути доволно за израмнување на резултатот на (1:1) на гостувањето кај Локомотива во Загреб.

Тетекс со победа што може да значи спас

Со овие три бода тетовчани сега се чекор поблиску до обезбедување опстанок во лигата

Талески: Само победите се опција за опстанок на Победа

Давор Талески е најмладиот капитен на екипа во Првата македонска лига, а тој е и еден од најзаслужните за будењето на Победа во финишот на сезоната. Прилепчани грчевито се борат за опстанок, а Талески вели дека Победа и нема многу опции освен да победува до крајот на шампионатот

Младите Шпанци со дрим-тим на ЕП во Полска

И селекторот на младата репрезентација на Шпанија, Алберт Селадес, по стапките на поискусниот колега од А селекцијата, Хулен Лопетеги, го објави списокот за настап на ЕП во Полска. Главните фудбалски ѕвезди во подем, Жерар Делофеу, Саул Нигез, Ињаки Вилијамс, Марко Асенсио... очекувано ќе играат во Полска, а првиот меч им е против нас на 17. јуни 

Силна шпанска армада доаѓа во Македонија, ги предводи Иниеста, тука се и Рамос, Пике, Силва, Коста....

Хулен Лопетеги го соопшти поширокиот список со 25 фудбалери на шпанската репрезентација за двата натпревари во јуни, пријателскиот со Колумбија на седми и квалификацискиот за настап на СП против Македонија закажан за 11. јуни во Скопје. Силната шпанска армада ја предводат ѕвездите Иниеста, Рамос, Пике, Силва, Коста и уште дузина познати фудбалски асови

Против Шпанија без јунаците, ќе се штедат силите за ЕП во Полска

Младите фудбалски херои на Македонија нема да играат за нашата сениорска репрезентација против Шпанија на 11. јуни, во квалификацискиот меч за настап на СП во Русија 2018 година. Во договор на двајцата селектори, Игор Ангеловски и Благоја Милевски, младинците ќе добијат поштеда на 11. јуни, а веќе следниот ден ќе патуваат за Полска на историското ЕП а играчи до 21 година

Пиоли нареди да почне „Операцијата Несторовски“, Фиорентина доаѓа по Илија со понуда од 10 милиони евра

Илија Несторовски речиси сигурно нема да игра во Серија Б со Палермо, а розевиот дрес на клубот од Сицилија ќе го менува за виолетовиот на Фиорентина. Така е барем според најавите на италијанските медиуми, кои објавија дека раководството на клубот од Фиренца, доаѓа со понуда од 10 милиони евра, како отштета за Палермо за трансфер на македонскиот репрезентативец

Pages