Фудбал

Беласица ги договори Балдовалиев и Милушев

Искусниот напаѓач се враќа во својот матичен клуб, додека Александар Милушев ја...

ПРИЛЕПЧАНИ ВО БАРАЖОТ: Оваа шанса Победа не смее...

„Играме со условно кажано послаб противник-второлигаш. Не сакам никого да...

ЕКСКЛУЗИВНО: Шкендија го потпиша Селмани,...

Откако не се снајде во таборот на Ујпешт каде што не добиваше минутажа, младиот...

Мојсов доби удар во 'рбетот и заврши на снимање во болница

Македонскиот репрезентативен стопер Даниел Мојсов, фудбалерот на Адана е неизвесен за настап на дуелот со европскиот првак Шпанија во вторник на Националната Арена „Филип Втори“, откако денеска во Луксембург поради удар...

Радески донесе радост на секунди до крајот: Македонските надежи ја победија Украина!

Македонските јуниори не ја прокоцкаа шансата да освојат три бода на првиот домашен натпревар во квалификациите за Евро 2017 славејќи над Украина со 1-0 бувкално во последните секунди од мечот.

Црвено-жолтите со поддршка во Луксембург од десетина Македонци! (ФОТО)

Македонската фудбалска репрезентација за 15-на минути ќе го започне својот меч со Луксембург во евроквалификациите за Евро 2016 година, а во Луксембург избраниците на Љубинко Друловиќ ќе имаат поддршка и од неколкумина...

Друловиќ офанзивно од старт: Македонија со четири напаѓачи оди на победа (ФОТО)

Селекторот на македонската репрезентација Љубинко Друловиќ со доста офанзивен состав ќе излезе за околу еден час во дуелот со Луксембург.

Време е за гостинска радост: Македонија нема друг избор освен - победа во Луксембург!

Македонската фудбалска репрезентација нема друг избор за да не го повори последниот мундијалски циклус и последното место, па попладнево (18 часот) на стадионот „Жоси Бартел" ќе мора да го победи Луксембург во седмиот евроквалификациски меч за пласман на Евро 2016. Победа е императив за црвено-жолтите, шанса да се прекине лошата серија, но и да се врати загубениот углед по серијата порази.

Младинците против Украина по првите бодови во евроквалификациите

Македонската млада фудбалска репрезентација денеска од 16 часот на теренот во „Куќата на фудбалот" во Скопје ќе ги одмери силите со Украина во рамки на 2.коло во квалификациите за Европското првенство 2017 година. Избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе се обидат да ги впишат првите бодови на своето конто во Групата 3 по стартниот пораз од 3-0 на гостувањето кај Исланд во месец јуни.

Вардар ќе го одржува натпреварувачкиот ритам против Победа

Шампионот Вардар утре (16.30 часот) на стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп ќе одигра пријателски натпревар со второлигашот Победа. „Црвено-црните“ ќе се обидат да го искористат овој натпревар да останат во натпреварувачка форма за време на интернационалната пауза.

Македонија мора да го освои Луксембург за да не доживеe срам и – страшен пад на ФИФА-листата!

Македонската фудбалска репрезентација денеска во Луксембург (18 часот) ќе се обиде да ја прекине петгодишната црна серија без победа на гости, патем и да стави крај на четирите порази во низа во овие евроквалификации за пласман на Евро 2016 година, но триумфот денеска во Луксембург нема кој знае колку да донесе ќар на рангирањето на Светската федерација (ФИФА), која официјалната листа по овој циклус ќе ја објави на 1 октомври. Уште повеќе и триумф може да ни донесе – пад на рангирањето.

Аврамовски: Имаме квалитет и одиме на победа против Украина

Македонската млада фудбалска репрезентација утре од 16 часот на теренот во „Куќата на фудбалот" во Скопје ќе ја пречека селекцијата на Украина во рамки на квалификациите за Европското првенство.

Ланс: Можеме да ја победиме Македонија!

Луксембург нема победа во овие квалификации и по шест одиграни кола освои само еден бод, па таборот на домаќинот на Македонија на утрешниот евроквалификациски меч, ја гледа својата шанса за триумф во овие квалификации. Не само на дуелот со црвено-жолтите, туку и против Белорусија.

Pages