Фудбал

ТРЕНЕРОТ НА ХОНВЕД СЕ УШТЕ ПАМЕТИ ШТО МУ СЕ СЛУЧИ НА ИЛИНДЕН

ПО 12 ГОДИНИ: Повторно на мегдан, ЃОРЕ - АТИЛА!

Драгонки со тешки ривали во квалификациите за ЛШ

Нашиот најдобар женски фудбалски клуб ќе игра во последната квалификациска...

КИТ-ГО одмора на Халкидики

Фудбалерите на Кит-го веќе неколку дена одмараат на полуостровот Халкидики, и...

Љупчо Димитковски Гањо - нов шеф на стручниот...

Кавадарчани на големо се подготвуваат за новата сезона. Љупчо Дмитковски...

Вардар ќе ја руши традицијата и лошата среќа со Мечкаровски како судија

Македонскиот фудбалски шампион Вардар денеска, во 17:30 часот ѝ гостува на Шкендија на второто дерби на стартот на сезоната, во пресметката на двата кандидати за шампионската титула во новиот шампионат. Вардарци во Куманово доаѓаат да урнат една лоша започната низа против тетовските црвено-црни.

Прва битка во „војната“ за титула: Кој сработи подобро летово кај црвено-црните?

Шампионот Вардар попладнево (17.30 часот) ќе го има својот прв испит за одбраната на титулата во оваа сезона, во гигантската пресметка со најголемиот ривал Шкендија во Куманово, во второто коло од Првата лига.

Даниел Мојсов го постигна својот деби-гол за Адана Демирспор

Македонскиот репрезентативец Даниел Мојсов го постигна својот деби-гол за турски Адана Демирспор.

Рубин доаѓа победнички во Скопје: Конечно даде гол и победи!

Екипата на Рубин Казан, наредниот европски противник на Работнички во победничка атмосфера ќе допатува во Скопје затоа што во рамки на петото коло во руската прва лига со минимални 1-0 славеше над Кубан од Краснодар.

Јаневски му зема бод на Стандард Лиеж

Поранешниот македонски селектор Чедомир Јаневски го освои првиот бод сезонава со Мускрон во белгиското првенство, откако денеска ремизираше со фаворизираниот Стандард Лиеж, поранешен шампион на Белгија.

Старт од соништата за дебитантот Љубанци – Еуромилк доби „петарда“!

Новиот второлигаш Љубанци ја започна својата дебитантска второлигашката сезона на најубав можен начин, со убедлив триумф од 5-0 против Еуромилк Горно Лисиче, на денешниот старт на новата сезона во македонската „Серија Б".

Пелистер им враќа на Чкембари: Ги избркавте потенцијалните спонзори, ќе го избркате и Цермат!

Навивачката група на битолски Пелистер, популарните „Чкембари" во текот на вчерашниот ден испратија молба до градоначалникот на Битола да направи ревизија на договорот со фирмата „Цермат" која пред стартот на минатата сезона го зема клубот во свои раце, но не успеаја да го опстанат во Првата лига. 

Втората лига почнува, а во неа прволигашки шмек!

Втората македонска фудбалска лига сезонава веројатно ќе го има своето највозбудливо издание, бидејќи во неа ќе учествуваат бројни екипи со славна историја, а исто така и со големи амбиции за влез во елитата.

Велкоски: Се расправав само со еден човек, а не со сите навивачи на Сараево

Во дербито на четвртото коло од Премиерлигата на Босна и Херцеговина, фудбалерите на Сараево доживеаја нов пораз, овој пат од големиот ривал Зрински со 1-0.

Шкупи игра во Македонија, но сака ТВ-правата да ги продаде на - албански канал!

Враќањето на чаирскиот клуб во Првата македонската фудбалска лига и успешното деби на големата сцена против шампионот Вардар во неделата, го привлече вниманието кај албанската спортска јавност која сѐ повеќе се интересира за случувањата во самиот клуб.

Pages