Фудбал

Барди од трибини ќе го поздрави кам-бекот на...

Енис Барди вечерва нема да игра против Севилја, а нашиот репрезентативец не е...

Мирко Ивановски играше ватерполо, судијата му ги...

Мирко Ивановски и соиграчите до Славен Белупо, заедно со протоивниците од...

Бубања остави план за Победа, ќе има ли кој да го...

Некогашниот македонски шампион и освојувач на националниот куп, Победа од...

Вардарци одиграа за Глишиќ: Минимален триумф на лидерот во вечното дерби (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со голот на Филип Петковски во судиското продолжение од првиот дел Вардар славеше минимален триумф во вечното дерби против Пелистер, кое попладнево го одигра на домашен терен, но на стадионот во „Ѓорче Петров“ во 10....

Историја во „Ѓорче Петров“: „Комити“ и „Чкембари“ навиваа заедно на иста трибина! (ФОТО)

На вечното фудбалско дерби меѓу Вардар и Пелистер попладнево во „Ѓорче Петров“ беше испишано ново поглавје во навивачката историја, откако двете најголеми навивачки групи во Македонија, „Комити“ и „Чкембари“ навиваа...

Дербито прекинато: „Комити“ скандираа - ФФМ мафија!

Вечното фудбалско дерби меѓу Вардар и Пелистер кое се игра на стадионот во „Ѓорче Петров“ беше во прекин десетина минути поради неспортско навивање на домашните навивачи, популарните „Комити“. Главниот судија реши да го...

Вечните ривали во невообичаена ситуација: „Братско“ дерби на маалски стадион!

Најголемите ривали во македонскиот фудбал, Вардар и Пелистер, денеска од 15 часот во рамките на 10. коло од Првата лига ќе одиграат уште едно вечно дерби, но ова по многу ќе се разликува од досегашните нивни пресметки....

И реваншот Работнички – Пелистер во Купот одложен

Дуелот на Работнички и Пелистер во реванш осминафиналето во Купот на Македонија нема да се одигра во првобитниот термин, туку шест дена подоцна на 21 октомври, откако Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го...

Железарец со три порази ги заврши квалификациите

Македонскиот футсал-шампион Железарец го освои последното место во квалификациската група 1 за пласман на УЕФА Евро футсал-купот откако во рамки на 3. коло загуби и од екипата на Минск (3-6). Иако започна доста цврсто,...

Брдаровски: Штета што нема да играме на „Филип Втори“ во поубав амбиент!

Фактот дека на последните шест „вечни дербија“ помеѓу Вардар и Пелистер домаќинот не славел им влева голема надеж на битолчани, дека утре ќе може да им одолеат на фаворизираните црвено-црни и да изборат позитивен...

Грнчаров: Подобро да се одложеше мечот, отколку вечното дерби да го играме во Ѓорче!

Искусниот стопер на Вардар, Бобан Грнчаров, е длабоко разочаран од тоа што утрешното вечно дерби против најголемиот ривал Пелистер ќе се игра на стадионот во „Ѓорче Петров“, а не на нивната домашна арена „Филип Втори...

Навивачите ѝ пркосат на ФФМ: „Комити“ и „Чкембари“ ќе направат заедничка фешта на дербито!

Навивачките групи на Вардар и Пелистер, популарните „Комити“ и „Чкембари“, заеднички ќе ги бодрат своите клубови на утрешното вечно дерби кое ќе се одигра на стадионот во населбата „Ѓорче Петров“ (15ч.) во Скопје. Како...

Македонија домаќин на квалификациски турнир за Европското првенство до 19 години

Македонија ќе биде домаќин на квалификацискиот турнир за елитната фаза за Европското фудбалско првенство до 19 години. Во групата 12 за место во елитната фаза нашата селекција ќе игра во конкуренција со Босна и...

Pages