Кошарка

ПРИКАЗНИ ОД МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА И ИГРАЧКИТЕ ПРОБЛЕМИ

Мекејлеб прво се јавил, а потоа едноставно го снемало

Димитријевиќ: Треба да бидеме оптимисти дека...

Ненад Димитријевиќ за првпат ќе биде во составот на македонската репрезентација...

Гечевски како пример: За Македонија - секогаш (...

Тодор Гечевски и натаму е пример како треба да се однесуваат сите кошаркари...

Да се обидеме и да го дадеме најдоброто од нас,...

Селекторот бара да се потроши целата енергија во овие два дуели со Словачка и...

Трајковски се појави на тренингот и веднаш си замина

Центарот на МЗТ Скопје Аеродром објасни зошто мора да ги пропушти претквалификациите

Селекторот Давитков задоцни на тренингот, авионот е виновен

Поради проблеми со доцнењето на авионскиот лет, Јорданчо Давитков задоцни речиси еден час за првата прозивка, но се појави во „Јане Сандански“ и веднаш се фати за работа

Новата НБА ѕвезда е родена: Лонзо Бол со нов трипл-дабл

Дебитантот на „езерџиите“ го предводеше својот тим до победа над Денвер од 127:109

ЏИКИЌ: Во овој состав, МЗТ не е за последно место во АБА лигата

„МЗТ Скопје, во овој состав, во кој се новите играчи како Мавра, Спасојевиќ, Мајсторовиќ не е за да биде последна екипа во лигата. Го покажаа тоа и на натпреварот со Олимпија во Љубљана кога загубија на 'една топка'“- потенцираше некогашниот македонски селектор, а сега прв тренер на подгоричка Будуќност.

СИМОНОВСКИ: Да заборавиме на ова, и да најдеме начин да победуваме

„Да пробаме да го заборавиме овој натпревар. А во оние другите да влеземе што е можно подобро, и да почнеме да победуваме, Затоа што тоа би било најдобро за сите нас"- коментира шутерот на „сино-белите".

ТОДОРОВ: Паузата да ја искористиме за прегрупирање и пет победи до Нова година (ВИДЕО)

"Паузата е најдоброто нешто што може да ни се случи во овој момент. Ни треба за да се прегрупираме. Имаме четири средби во декември од кои мораме, како знаеме и умееме да добиеме три од нив. За да имаме пет победи до истекот на ова 2017 година, па останатите да ги бараме во наредната"- смета предводникот на „сино-белите“ по седмиот неуспех во регионалното натпреварување.

Нема излез од кризата, може ли да го најде некој?

МЗТ Скопје дојде до негатива од осум поени пред влезот на последната четвртина (53:61) од дуелот со Будуќност, но му се случи серија од седумнаесет примени кошеви, за комплетирање на негативниот впечаток и седмиот пораз во девет АБА кола (71:93). 

ХРВАТСКА КОПРОДУКЦИЈА: Мавра до Лалиќ, и забивање... (ВИДЕО)

МЗТ Скопје има негатива од десет поени во дуелот со Будуќност (33:43), но „сино-белите“ го направија потегот на првото полувреме. Го „режираа“ хрватските интернационалци, Доминик Мавра и Јуре Лалиќ...

Работнички „кризираше", но го освои Гостивар

Иако во раната фаза се повреди Мираковски, а потоа останаа без Чековски, момците од „Градски парк" го победија осцилирачкиот состав на Гостивар ( 78:76).

Чековски го свитка зглобот, неизвесен за претквалификациите?

Ѓорѓи Чековски заработи дисторзија на скочниот зглоб за време на вечерашниот првенствен дуел на неговиот Работнички на гостувањето во Гостивар, и многу извесно, ако степенот на повредата е повисок, ќе го пропушти првиот ноемвриски „прозорец“, односно дуелите со Словачка и Швајцарија. 

Pages