Заврши регуларниотр дел и следи изборот на најдобрите

Лука Жориќ е МВП на Јадранот

Искусниот кошаркар на Цибона Лука Жориќ е избран за најкорисен играч во регуларниот дел од сезоната, што е мало изненадување, бидејќи популарните Цибоси имаа скромна сезона

објавено: 14 март 2018 - 13:25

Искусниот кошаркар на Цибона Лука Жориќ е избран за најкорисен играч во регуларниот дел од сезоната, што е мало изненадување, бидејќи популарните Цибоси имаа скромна сезона на Јадранот.

Жориќ има најдобар ефект според индексните поени, просекот му е 23,24 и во четири кола беше МВП. Просекот на 33-годишнито центар во регуларниот дел на АБА е 19,7 поени, 7 сока и 1,6 асистенции.

Зад него се Луковиќ, Вилијамс и Рочести.

Најново во Кошарка