СПИСОК НА КОШАРКАРИ ПОВИКАНИ ЗА ПРВ СОБИР

Без натурализирани Македонци против Швајцарија

Го нема Ричард Хендрикс и на местото на повредениот Љубомир Младеновски, повикан е Александар Штерјов

објавено: 30 мај 2018 - 12:21

Македонската кошаркарска репрезентација претстојниот јуни ќе го одиграат последниот натпревар од првата фаза претквалификации за Евробаскет 2021.

Селекторот Јорданчо Давитков, за последниот натпревар кој ќе го одиграат на гостински терен против Швајцарија на 28. јуни, заедно со својот стручен штаб во состав Александар Јончевски и Љупчо Малинков го состави списокот на кошаркари кои треба да се појават на првиот собир.

Првиот тренинг на репрезентацијата ќе биде одржан на 11. јуни со почеток во 10:00 часот во малата сала при спортскиот центар „Јане Сандански".

Во составот има четворица играчи од МЗТ Скопје Аеродром, а по тројца доаѓаат од Работнички и Куманово. Еден е од Гостивар, еден од Блокотехна и само двајца се интернационалци.

СПИСОК НА КОШАРКАРИ ПОВИКАНИ ЗА ПРВ СОБИР СЕНИОРИ

Војдан Стојановски
Дамјан Стојановски
Александар Костоски
Дарко Соколов
Димитар Караџовски
Бобан Стајиќ
Андреј Магдевски
Адем Мекиќ
Стојан Ѓуроски
Бојан Трајковски
Бојан Крстевски
Кирил Николовски
Андреј Маслинко
Александар Штерјов

Најново во Кошарка