Кои се десетте најдобри млади играчи во НБА лигата

Донован Мичел ја предводи „руки-петорката"

Покрај бекот на Јута Џез, во првите пет дебитанти во најсилната лига на светот се најдоа уште и кошаркарот на Филаделфија, Бен Симонс, потоа Џејсон Тејтум од Бостонс Селтикс, Кајл Кузма, како претставник на ЛА Лејкерс, и финската сензација од Чикаго Булс, Лаури Марканен.

објавено: 23 мај 2018 - 13:45

Покрај бекот на Јута Џез, во првите пет дебитанти во најсилната лига на светот се најдоа уште и кошаркарот на Филаделфија, Бен Симонс, потоа Џејсон Тејтум од Бостонс Селтикс, Кајл Кузма, како претставник на ЛА Лејкерс, и финската сензација од Чикаго Булс, Лаури Марканен.

Убаво признание заработи и српскиот репрезентативец, Богдан Богдановиќ.

Играчот на Сакраменто Кингс е дел од втората „руки-петорка" на сезоната 2017/2018. Во неа пак има место и за Денис Смит-Јуниор од Далас, ѕвездата на ЛА Лејкерс Лонзо Бол, Џон Колинс од Атланта и Џош Џексон од Феникс Санс.

Најново во Кошарка